Oživte barvy svého oblečení pomocí 5 vychytávek | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Potýkáte se se zapraným oblečením a fádními barvami? Vyzkoušejte 5 vychytávek, jak oděvům vdechnout nový život

Potýkáte se se zapraným oblečením a fádními barvami? Vyzkoušejte 5 vychytávek, jak oděvům vdechnout nový život

Hýčkejte své oblečení během praní. S pomocí 5 vychytávek si zachová barevnou stálost, syté odstíny, počáteční měkkost a pružnost.

pepr pracka prani
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

Radost z nového oblečení vám dokáže spolehlivě zkazit první praní, při kterém se část barev vymyje, nebo se oděvy zaperou do jiného barevného odstínu. Jestliže jste s bílým oblečením omylem vyprali červené tričko, či vám začaly barvy blednout, vyzkoušejte některou z 5 vychytávek, jež vám s tím pomohou. S využitím octa, citronové šťávy nebo pepře obnovíte původní barvy a nadýchanost (nejen) svých oblíbených kousků.

Černý pepř jako všestranný pomocník

Chcete-li zabránit pozvolnému blednutí prádla, které způsobuje kromě opakovaného praní i ulpívání pracího prostředku na oblečení, sáhněte po černém pepři. Je jedno, zdali zvolíte celý či mletý, použít se dají oba. Pro zářivé a syté barvy svých oblíbených oděvů jednoduše přidejte čajovou lžičku mletého černého pepře přímo k pracímu prostředku, nebo vhoďte do bubnu pračky 6 kuliček celého pepře (nejprve je vložte do sáčku na praní). Pepř odvádí z prádla nadbytečné množství pracího prostředku, čímž zamezuje blednutí barev.

Sůl napomůže zachovat syté barvy

Jestliže nemáte po ruce pepř, ale chcete své prádlo ochránit před vyblednutím, přidejte k pracímu prostředku polévkovou lžíci kuchyňské soli. Ta má obdobné účinky – zabraňuje ulpívání pracího prostředku na vláknech oblečení. Pokud chcete obnovit původní barvy svého oblečení, skvěle funguje i solná lázeň – do 3 litrů teplé vody přidejte 2 polévkové lžíce soli a oblečení, jehož barvy chcete oživit, do ní alespoň na 30 minut namočte.

Citron obnoví ztracenou bělost

Citronová šťáva je oblíbeným pomocníkem nejen při vaření, ale i při úklidu. Jestliže ji přidáte k pracímu prostředku před praním, dokáže obnovit bělost světlého prádla a účinně odstranit i ty nejodolnější skvrny (od kávy, vína i ovoce).

citron pouziti mrazak
Zdroj fotografie: Depositphotos

Ocet prádlo ochrání a změkčí

Pravděpodobně jste se již setkali s tím, že po několika praních ztratily některé kusy oblečení svoji původní měkkost, staly se hrubé a na dotek nepříjemné. Abyste jejich vlákna napříště ochránili, přidejte přímo do bubnu pračky 250 mililitrů octa. Ten vodu změkčí a oblečení zůstane měkké a nadýchané. Navíc, ocet napomáhá i uchovávání sytých barev, jelikož pomáhá odstraňovat zbytky pracího prostředku.

Káva a černý čaj zintenzivní černou barvu

Máte pocit, že se výše uvedené vychytávky týkaly především světlého a barevného oblečení? Máte pravdu, ovšem ani milovníci černého oblečení nepřijdou zkrátka. Abyste uchovali sytou barvu svých oblíbených svršků, přidejte přímo do bubnu pračky 500 mililitrů černého čaje nebo přefiltrované kávy. Látky, které obsahují, zvýrazní černou a vaše oblečení bude zářit jako nikdy.

Jaký způsob oživení barev na oblečení vás zaujal nejvíce?

Zdroj: TheSpruce