Spolehlivé sovětské způsoby, jak se zbavit mravenců a mšic
adbz.cz » Hobby » Spolehlivé sovětské způsoby, jak se zbavit mravenců a mšic: Pomocí česneku, soli či cibule

Spolehlivé sovětské způsoby, jak se zbavit mravenců a mšic: Pomocí česneku, soli či cibule

Mravenci na zahradě mohou být nepříjemní, a to především pokud se silně přemnoží. Mohou totiž narušovat kořeny rostlin a hlavně po zahradě roznášejí mšice.

hromada mravenci
Zdroj fotografie: Nikhil More / Creative Commons / CC BY-SA

Mravence ze zahrady nelze zcela vyhnat. Pokud nejsou přemnožení, zpravidla není potřeba s nimi nic dělat. Někdy se však může stát, že si postaví mraveniště na nevhodném místě, nebo se v záhonech opravdu přemnoží. To pak může vést k tomu, že poškozují kořeny rostlin, a navíc přenášejí mšice, které pak likvidují užitné rostliny. Zbavit se jich jde i bez chemie, starými osvědčenými postupy.

Česnek mravencům nevoní

Proti přemnoženým mravencům si můžete vyrobit česnekový postřik. Jeho silné aroma působí na mravence odpudivě a takovým místům se budou vyhýbat. Přibližně 200 g česneku oloupejte a rozdrťte nebo umixujte. V nádobě česnek zalijte horkou vodou, aby byl ponořený, a nechte ho vychladnout. Poté směs zřeďte 10 litry vody a můžete aplikovat.

Česnekovou vodu nastříkejte přímo na stezky mravenců, kolem rostlinných základen a na mraveniště. Postup opakujte každých pár dní, dokud problém s mravenci neustoupí. Můžete také vytvořit česnekovou bariéru kolem rostlin nebo záhonů. Rozmístěte kolem záhonů stroužky česneku, nebo je posypte sušeným česnekem. Štiplavý zápach mravence odradí.

Likvidace mraveniště pomocí soli

Obyčejná sůl mravence dehydruje a narušuje jejich pachové stopy. Je účinným prostředkem, jak je odradit od pobytu ve vaší zahradě. Solný roztok vytvoříte v poměru 10 litrů vody na 1 kg soli. Slanou vodu pak nalijte přímo do mraveniště. Můžete ji aplikovat podobně jako česnekový sprej, na cestičky mravenců. Se solí však buďte opatrní, dlouhodobě by totiž mohla ovlivnit pH vaší půdy, proto ji nepoužívejte přímo u pěstovaných rostlin.

mraveniště
Zdroj fotografie: Freepik

Cibulový nálev na rostliny

Cibule obsahuje sloučeniny, které mravenci považují za odpudivé, a toho můžete využít. Nakrájejte jednu nebo dvě cibule a vložte je do mixéru nebo kuchyňského robotu. Přidejte hrnek vody a mixujte, dokud nevznikne hladká směs. Směs přeceďte, abyste odstranili pevné části, a zřeďte vodou (1 cibule na litr vody). Přípravek opět můžete použít na mravenčí cestičky, ale můžete ho aplikovat i na stonky rostlin, po kterých se už mravencům nebude chtít lézt.

Zaměřte se na mraveniště

Nejúčinnější metoda, jak snížit výskyt mravenců v zahradě, je zaměřit se přímo na mraveniště. Místo slané vody je velmi účinná i vroucí voda. Stačí tedy uvařit vodu v konvici a mraveniště s ní důkladně polít. Je to naprosto bezpečná a ekologická metoda, která nijak nenaruší půdu. Buďte však opatrní, abyste se nespálili, a horkou vodu také používejte v dostatečné vzdálenosti od užitečných rostlin.