Psí loudění při jídle: Jednoduchý trik se lžící ho ve 4 krocích navždy odnaučí, aby svého páníčka u stolu obtěžoval

Většina psů má tendenci žebrat o jídlo, když jejich páníček jí. Toto chování se však může časem vymstít, a proto je dobré naučit je, jak s ním přestat.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Existují psi, kteří nemají nutkání žebrat, a pokud jejich páníček jí, nijak si ho nevšímají. Na druhou stranu je tu však další skupina – chlupáči, kteří se vždy vrhnou po čemkoliv, co jejich páníček jí, jakmile dostanou první možnosti. Pokud se s takovýmto chováním čtyřnohého mazlíčka potýkáte i vy, rozhodně byst měli co nejdříve zakročit. Platí to i v případě, pokud vás váš pes při jídle neustále očichává nebo žebrá tak, že do vás naráží packou. Níže vám proto nabízíme osvědčený postup, jak ho účinně zbavit tohoto otravného chování. 

Jak odnaučit psa neustálému žebrání 

První krok by měl vypadat tak, že položíte ruku s jídlem (například na koleno nebo na nízký stůl), vysvětlíte psovi, že to není nic pro něj, ale pouze pro vás. Také byste mu měli dát jasně najevo, že si ho nesmí brát bez povolení. Někdy se totiž může stát, že když budete mít doma hosty nebo děti, někdo z nich může nechtěně odložit sendvič se slaninou nebo klobásou a pes pochoutku následně sežere, což mu může způsobit zažívací potíže. Existuje naštěstí jednoduchý způsob, jak ho naučit nejíst jídlo, které mu nebylo přiděleno: 

  • Sedněte si ke stolu, položte si vedle sebe hrnek plný vroucí vody a dejte do něj čajovou lžičku nebo polévkovou lžíci – čím větší pes, tím větší by měla být lžíce. Jakmile budete připraveni, můžete jej začít trénovat.
  • Kousněte do sušenky a začněte říkat, jak vám chutná a mlaskejte. Veškerou pozornost soustřeďte na své jídlo, a poté jej pokládejte směrem dolů (sušenku však stále držte). Jakmile se pes natáhne po sušence, vyndejte lžíci a přiložte mu ji na studený nos – můžete jej lehce poklepat. Nemusíte se však ničeho bát, psovi to neublíží, jen se bude cítit trochu nepříjemně. Pravděpodobně se na vás podívá, přičemž nebude chápat, co se to stalo.
  • Pes se poté vzdálí, ale vy nic nedělejte, ani jej nechvalte. Jen jezte sušenku dál a nevšímejte si ho. Nejdůležitější je, aby pes pochopil, že když lžíci uvidí nebo ji ukážete, musí ustoupit a neprosit. Tento postup proto opakujte několikrát během několika dnů.
  • Poté by měl váš mazlíček jasně chápat, že když vezmete do ruky lžíci, okamžitě se má stáhnout a neprosit o jídlo. To je vše, naprosto žádné další obtěžování.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Tento výcvik psů se také velmi hodí v případě, když malé děti jedí a psi vidí, že si mohou něco vyžebrat. Dítěti však poté můžete jednoduše říct, aby mu ukázalo lžičku, pes to pochopí a opět odejde. Stejně dobře vám může pomoci také postup, kdy si sednete s jídlem na zem, a jakmile se pes přiblíží, opět vezmete lžíci a jemně se dotknete jeho nosu, kterým po vás bude sahat. 

Domluvte se s rodinou

Hlavním způsobem, jak donutit psa, aby nežebral, je také ignorace. Prostě mu nic nedávejte, když bude pod stolem, a snažte se, aby vám jídlo zbytečně nepadalo na zem. Váš pes postupem času pochopí, že nic nedostane. Přestane žebrat úplně – možná vás nechá také na pokoji, když budete sedět u stolu. Hlavní je se domluvit se všemi členy rodiny, aby dodržovali stejné postupy, jež používáte vy. Jakmile vaše zásady někdo začne porušovat, pes si toho hodně rychle všimne a může se snažit využít každé situace, kdy bude moci vyžebrat nějaké jídlo.

Jakým způsobem učíte svého psa vy, aby nežebral?

Zdroj: SunnyDog
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I slunečnicová semínka mají co nabídnout: Pomohou na záněty i krevní tlak
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Typy bot, které vždy dobře vypadají s mini šaty
Události247.cz
Události247.cz
Tropické teploty budou čím dál častější. Ovlivní to úrodu i život lidí, varují odborníci
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů