Lidé na internetu trápí své psy a ještě se nad tím baví. Štěkají na ně, aniž by si uvědomovali, že jim tím mohou způsobit trauma

Někteří lidé jsou schopní vymyslet neuvěřitelné věci. Výzva šířící se na platformě TikTok patří k těm méně veselým, i když původně byla myšlena jako vtip.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Na platformě TikTok se jako lavina šíří výzva, kdy lidé mají natočit reakci svého psa, jakmile na něho začnou štěkat. Je to však dobrý nápad? Jak se na celou věc dívají odborníci a co tomu říkají samotní psí přátelé si není těžké domyslet. Lidé se psům na videích vysmívají a vůbec nepřemýšlí nad tím, že si z toho jejich mazlíček může odnést celoživotní trauma a strach.

Zábava na úkor němé tváře 

Natočená videa mají být zdrojem zábavy a někteří lidé si nejspíše myslí, že to připadá vtipné i jejich mazlíčkům, jenže opak je pravdou. Každý pes reaguje jinak, ale na zveřejněných videích je vidět, že mezi převažující reakce zvířete patří rozšířené zornice, sklopené uši, vrčení či olizování. Pokud ani z těchto výrazů člověk nepochopí, že se to psovi nelíbí, může zvíře přistoupit také ke štěkání, nebo dokonce ke kousnutí. Lidský štěkot je pro psa velmi stresující a rozhodně bychom jím zvíře neměli trápit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Psi se štěkáním dorozumívají mezi sebou. Může se za ním skrývat mnoho významů, od „drž se dál” až po „pojď si hrát”. Ke správnému přečtení jejich signálů je důležitá také řeč psího těla a tón štěkotu. Právě řeč těla psovi chybí v rozpoznání významu štěkotu lidského. Snadno tak špatně či vůbec nepochopí význam štěkotu a může reagovat neadekvátně. Pes bude zmatený, vystresovaný a vystrašený.  

Psa můžete vyprovokovat k útoku 

Dalším z faktorů, který z lidského štěkotu na psa dělá nepříjemnou a nevhodnou věc, je nabourání osobního prostoru zvířete a přímý oční kontakt s ním. Pes se cítí ohrožen a může zaútočit. Odborníci proto doporučují se výzvy rozhodně nezúčastnit a svého mazlíčka tak netrápit. Raději svým psím miláčkům věnujte čas a vyrazte s nimi třeba na dlouhou procházku do parku. Psí video natočené v přírodě bude rozhodně lepší a veselejší.  

Jak trávíte volný čas se svými psy?

Zdroj: AKC
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nečekané příznaky vysokého krevního tlaku: Když hodnota překročí 180/120 mm Hg, znecitliví ruce
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Kočka zachránila svou 73letou majitelku, která se propadla půdou až k potoku. Dovedla k ní záchranáře
Události247.cz
Události247.cz
Strach z útoků: Menšiny se bojí o své životy. Vládu to ale nezajímá
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vrátíte se do chladného bytu a zapnete radiátor na 5? To je chyba. Je lepší pustit ho na střední stupeň a vyčkat