Psí čmuchání a vše, co byste o něm měli vědět. Teď už nebudete psovi škubat vodítkem, aby šel konečně dál

Čmuchání je pro psa neskutečně užitečná duševní činnost. Než mu příště zase odepřete nějaké to zkoumání, zamyslete se, jestli děláte správně.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Venčení psů může být únavné, když se chlupatý čtyřnohý společník zastavuje každých pár metrů a neúnavně očichává okolí. Je lákavé jemně škubnout za vodítko, abyste to celé urychlili. Podle odborníků je důležité, abyste to psy nechali dělat. Jsou víc stimulovaní a v konečném důsledku budou více uvolnění. Čich je pro psy totiž velmi důležitý.

Chce to zajímavé prostředí

Zatímco lidský nos má zhruba 5 milionů čichových receptorů, které nám umožňují rozlišovat pachy, psi jich mají řádově víc. Některá plemena, například ohaři, jich mají až 300 milionů. Pro pochopení prostředí je pro psy čich stejně důležitý jako zrak. Pes je schopný vyčichat kapičku krve na ploše velké jako je atletický stadion.

Majitelé psů často dělají chybu, když se domnívají, že rychlejší dlouhá procházka je nejlepší volbou, jak psa unavit. Běžně se stává, že pes je na krátkém vodítku a musí se držet těsně po boku svého majitele a navíc procházka vede po chodnících. To není ideální. Pes potřebuje zajímavější prostředí a víc volnosti. Bude spokojenější a také se víc unaví.

Očichávání zlepšuje náladu

Pokud zvolíte klidnější trasu procházky někde na louce, kde psa nebudete muset mít na vodítku, a bude si moci očichávat všechno, co se mu zlíbí, nabídnete mu mnohem přínosnější zážitek. Pes má totiž jen minimum vlastních možností volby. Takže, když mu poskytnete čas, aby se mohl rozhodnout, co chce prozkoumat, pozitivně posilujete jeho osobnost.

iZdroj fotografie: Pixabay

Očichávání okolí může vašemu psovi zlepšit náladu, protože je to pro něj klidná a celkově relaxační činnost. Dokazuje to i studie publikovaná v časopise Applied Animal Behavior Science Journal, podle které na pomalé procházce se spoustou času na očichávání dochází k psychickému obohacení psů. Navíc je také unaví, takže doma budou obecně uvolněnější a méně náchylní ke zlobivému chování.

Něco jako podání ruky

Čichání je také důležitou součástí psí komunikace. Možná vás frustruje, když váš pes chce očichat každý sloup veřejného osvětlení, ale obvykle jen zkoumá pachové stopy jiného psa. Podle nich také poznají, zda jde o psa nebo fenu, zda ho znají a podobně. Když si psi při setkání očichávají zadek, není důvod k rozpakům, je to něco jako psí podání ruky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při některých konfliktnějších setkání očichávání může být jakýmsi usmiřovacím chováním. Pokud se váš pes snaží uklidnit situaci s jiným psem, může začít čichat k zemi. Tím dá druhému psu najevo, že nepředstavuje hrozbu. Někdy je proto lepší dovolit psovi, aby to udělal, namísto toho abyste je překotně začali k sobě tahat na vodítku.

Hledání pamlsků je i zábava

Procházku můžete psovi zpestřit i tím, že poházíte pár granulí nebo pamlsků na cestě a umožníte psovi, aby si potravu přirozeně našel. Je to vynikající aktivita také pro méně pohyblivé psy, kteří si svým tempem pamlsek najdou. Je to vhodné i pro nervózní psy, kterým tahle malá hra pomůže, aby se cítili uvolněněji a sebejistěji.

Na trénování čichu psů existují i různé kurzy, v nichž se pes naučí identifikovat a najít zdroj konkrétního pachu a upozornit na místo psovoda. Přestože zřejmě tak daleko s tréninkem psa zajde málokterý majitel, i amatérské zdokonalování čichu čtyřnohého společníka posílí vaše pouto a pes bude spokojenější.

Proč byste zkusili čichací kurz?

Zdroj: TheSprucePets

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články