Lidské jídlo může kočce vážně ublížit. Pozor na cibuli, pivo i hroznové víno

Když chcete vašemu chlupatému mazlíčkovi dopřát pestrou stravu, rozhodně zapomeňte na lidské dobroty. Mohou mu způsobit vážné zdravotní problémy, a dokonce i smrt.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Kočky potřebují pravidelnou stravu, která je lehká, energetická a obsahuje dostatek bílkovin, vitamínů a minerálů. Pokud máte nutkání jim občas dopřát nějakou laskominu, buďte opatrní, co jim dáváte. Rozhodně se vyhněte potravinám, které sami máte rádi. Většinou jde o tučné slané nebo sladké potraviny, které jsou pro domácí mazlíčky nebezpečné. Mohou jim způsobit zažívací potíže a v některých případech přivodit smrt.

Mohou způsobit průjem, třes i kóma

Hlavní roli v kočičím jídelníčku hraje maso. Můžete ji krmit masovými granulemi, kapsičkami nebo vařeným masem. Aby jídlo pro vašeho chlupáče bylo rozmanitější, můžete obměňovat různé značky konzerv nebo kapsiček. Stravovací návyky si kočky vytvářejí od narození. Na rozdíl od člověka mají pouze 500 chuťových pohárků, takže jim jídlo musí vonět. Přestože vaši zvědavou kočku může zaujmout vůně oběda, který vaříte pro rodinu, a třeba začne i loudit, odolejte.

Zdravotní komplikace, které tím můžete zvířeti způsobit, mohou být velmi vážné. Patří mezi ně:

 • průjem,
 • zvracení,
 • celková slabost,
 • třes,
 • podráždění kůže,
 • zrychlené dýchání,
 • zvýšená teplota,
 • svalová ztuhlost,
 • zmatenost,
 • deprese,
 • záchvaty,
 • zástava srdce,
 • kóma.
Nemocmá kočka iZdroj fotografie: Depositphotos

Těmto potravinám se vyvarujte

Pokud chcete mít zdravého chlupáče, který srší energií, dávejte mu jídlo, které je pro něj určené. Kočkám, psům ani dalším domácím mazlíčkům nikdy nedávejte tyto potraviny:

1) Čokoláda

Kakaové boby, z nichž se vyrábí, obsahují methylxantiny, jako je theobromin a kofein, které mohou být pro kočky a psy jedovaté. Příznaky otravy jsou žízeň, nadměrná aktivita, zrychlený tep, zvracení, průjem.

2) Káva

Přestože naředíte kávu mlékem, nedávejte ji domácím mazlíčkům. Obsahuje kofein, který jim škodí a může jim způsobit srdeční problémy.  

Vůně pomeranče a kávy iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Pivo

Nikdy nedávejte mazlíčkům pivo nebo jiné alkoholické nápoje. Hrozí, že zvířeti způsobí zrychlený tep, může dostat záchvat, a dokonce zemřít.

4) Hrách a fazole

Luštěniny nejsou pro mazlíčky dobrá volba. Po jejich konzumaci může zvíře trpět plynatostí a potrava mu může hnít ve střevech.

5) Cibule, česnek, rajčata

Přestože pro člověka jde o výživné suroviny, domácím mazlíčkům nesvědčí. Obsahují totiž disulfid, který může vést u zvířete k anémii, a alkaloidy, jež mu mohou způsobit střevní potíže.

Kočka jí pizzu iZdroj fotografie: Depositphotos

 6) Vejce

Syrová vejce obsahují enzym, který snižuje vstřebávání biotinu, což u koček může vést k problémům s kůží a srstí. Vařená vejce jsou v pořádku.

7) Hroznové víno a rozinky

Obsahují látku, která kočkám nesvědčí. I malé množství může zvířeti způsobit zvracení, průjem, nechutenství, bolest břicha a vést k selhání ledvin.

Kočkám nedávejte ani citrusové plody, kravské mléko, syrové ryby, tučné či syrové maso, kuřecí kosti, kachní či husí maso, pečivo, těstoviny, chléb.

Jaké zkušenosti máte s krmením kočky?

Zdroj: HillsPet
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články