Porozumění řeči koček: Když vrtí ocasem, je něco špatně. Páníček by si jí neměl všímat, dokud nepřijde sama

Pokud vlastníte kočku, zvíře velmi svéhlavé a tvrdohlavé, určitě byste rádi porozuměli jejímu chování a tím zlepšili vzájemný vztah a soužití v domácnosti.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Milovníci koček si už určitě všimli několika rozdílů v chování svého miláčka. Kočka umí své pocity dávat najevo různými způsoby, ale většinou se projevuje držením svého těla, pohyby očima, ušima a také ocasem. Právě ocasem umí několik zřetelných manévrů, které můžou napovědět na co se kočka právě chystá. Čtení řeči vaší kočky vám pomůže identifikovat nejen náladu vašeho zvířete, ale také bolest či nemoc, což je k nezaplacení.  

Proč kočky vrtí ocasem 

Kočka umí vrtět ocasem několika různými způsoby a vyjadřovat tak několik různých emocí. Pokud např. vaše kočka mlátí ocasem o zem, určitě ji zrovna nejde o to se pomazlit, ale měli byste se ji raději klidit z cesty. Pravděpodobně ji něco velmi rozladilo, a měli bychom jí nechat v klidu, dokud sama neprojeví zájem. Stejně tak pokud spatříte kočku v typické halloweenské pozici, s naježeným hřbetem a načechraným ocasem, měli byste s mazlením raději chvilku vyčkat. 

Ocasní projevy souvisí také s kočičí hrou a lovem. Kočka zpravidla ocasem mírně škubá, zvlášť s jeho koncem. Pokud zrovna nic neloví, je pravděpodobně naštvaná a její náladu byste měli rozšifrovat pomocí dalších vodítek. Při soustředění na hračku kočka svým ocasem také švihá ze strany na stranu. Chystá se skočit pro svoji kořist, což je pro ni vítaným zpestřením a rozhodně ji v tom nebraňte. Pokud vaše kočka zuřivě vrtí ocasem, zřejmě se ji lov zadařil a je z toho patřičně nadšená a dává tak najevo svoji radost.  

Jak vypadá, když má kočka radost 

Kočka vrtí ocasem když vidí jinou zvířecí kamarádku. Mnohdy si začnou navzájem omotávat ocasy a družit se tak v přátelském kontaktu. Stejně tak pokud se vám kočka začne otírat o nohu se vzpřímeným ocasem, pravděpodobně by se velmi ráda stala vaší kamarádkou. Můžete si všimnout, že někdy ocas vaší kočky vypadá jako otazník. Je vzpřímený a na konci se kroutí. Kočka je ráda že vás vidí a je vhodná chvíle navázat s ní kontakt pohlazením, nebo hrou.  

roztomilé koťátko iZdroj fotografie: Pexels

Jako všechny zvířata tak i kočky, a hlavně ty domácí, jsou bojácné a mají rádi klid a bezpečí. Váš mazlíček je vyděšený a úzkostný, pokud má ocas pod úrovní zad, nebo dokonce zastrčený mezi nohama. V takovém případě byste se měli pokusit eliminovat stresové faktory v domácnosti a na kočku příliš netlačit v interakci. Až bude v pohodě, tak si sama přijde pro pomazlení a pohlazení. Pokud vyděšené chování stále přetrvává, ujistěte se vaší kočku nic nebolí, popřípadě, zda jí netrápí nějaká choroba.  

Jak si rozumíte se svojí kočkou?

Zdroj: PetMD
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Do restaurace se vloupal muž v kapuci, aby si odnesl tržbu. Majitel místo volání policie nabídl zloději práci
Události247.cz
Události247.cz
Šéf OSN: Vyhlídky na mír mizí, svět se řítí do velké války
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen