Každá kočka potřebuje ke své spokojenosti škrabadlo

Škrábání představuje pro kočky přirozenou činnost, kterou si obrušují své drápky a zároveň si při ní protahují své tělo. Z tohoto důvodu se vyplatí uzpůsobit váš byt či dům tak, aby měla vaše kočka pro škrábání speciálně určená místa, neboť jinak si své drápky bude brousit o vaši sedačku, nábytek či koberec. Nechcete-li po svém návratu z práce najít doma poškrábaný nábytek a potrhaný koberec či gauč, zvažte pořízení škrabadla.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Drápky totiž kočkám neustále a poměrně rychle dorůstají, zatímco venkovní kočky si je přirozeně brousí samy, například o kůru stromů, kočky chované doma, tuto možnost nemají.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Škrabadlo slouží nejenom k odpočinku

Škrabací sloupky a podložky

Nejčastější alternativou, kterou většina majitelů koček do svých domovů umisťuje, jsou nejrůznější škrabací sloupky, které jsou vyrobeny z pytloviny či lan. Při jejich výběru se zaměřte na to, aby tyto sloupky byly dostatečně vysoké, a vaše kočka se tak při škrábání mohla správně protáhnout, a také dostatečně robustní, aby odolaly hmotnosti vaší kočky a nedocházelo k tomu, že je kočka při škrábání shodí. Pokud nechcete, aby kočka škrábala stále na jednom místě, umístěte do horní části sloupku nějakou oblíbenou hračku či šantu, a kočka tak bude muset vyvinout větší činnost. Kromě škrabacích sloupků existují také speciálně upravené škrabací podložky, které jsou většinou vodorovné nebo šikmé. Opět jsou vyrobené z nejrůznějších vláken, například z kokosu nebo sisalu. Některé kočky je vyhledávají jako místa pro odpočinek, po spánku se mohou na nich protáhnout a zároveň zaškrábat.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Škrabadlo zamezí škrábání nábytku

Jak odradit kočku od škrábání nábytku

Pokud máte doma škrabadla, ale kočka z nějakého důvodu stále škrábe váš nábytek, vyplatí se k jejímu odrazení použít několik triků. Jedním z nich je hliníková fólie, kterou na místo, kde vaše kočka pravidelně ničí pohovku či nábytek, umístíte. Kočky totiž nemají rády její zvuk ani lesk. Dalším trikem je umístit na místo, kde kočka škrábe, oboustrannou lepící pásku. Dojde k tomu, že kočka se při škrábání na pásku přilepí, to ji spolehlivě odradí. Nemusíte se bát toho, že by bylo přilepení pro kočku nějak bolestivé, slouží pouze jako ochranná bariéra. Jinou možnost představují nejrůznější spreje proti škrábání, které nastříkáte na nábytek. Většinou se jedná o sprej s výraznou citrusovou či květinovou vůní, kterou kočky nemají rády. V neposlední řadě je samozřejmě důležité věnovat drápkům vaší kočky dostatečnou pozornost a péči, tedy správně a pravidelně je zastřihovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články