Jak vhodně rozvrhnout dvorek rodinného domu?

Pokud bydlíte v rodinném domě, tak velmi dobře víte, že to, jak se v něm cítíte a jak se vám v něm žije, je ovlivněno nejen vlastním domem, ale také prostorem v jeho bezprostředním okolí, tedy zejména jeho zahradou a dvorkem.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Na tato místa jsou často kladeny velmi vysoké nároky, neboť by měla být na jednu stranu praktická a umožnit nám například zaparkování našeho automobilu či uskladnění nejrůznějšího načiní, ale zároveň také příjemná na pohled a umožnit nám relaxaci a odpočinek po náročném dni.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Dvorek jako místo s kouskem přírody

Relaxace

Jestliže hledáte inspiraci na to, jakým způsobem váš dvorek proměnit v elegantní a zároveň funkční místo, podívejte se na podobu moderního dvorku dvacátého prvního století, kterou navrhlo architektonické a designové studio Brookside Landscape Design spolu s Ocotillo Design Group. Základem praktického dvorku a zahrady je především dobré plánování a rozvržení prostoru do různých oblastí. Jednou z nich je relaxační oblast v podobě jídelního prostoru pod širým nebem, který je definován travertinovými dlaždicemi a pergolou vyrobenou z oceli a cedrového dřeva. Tento prostor nabízí klid a příjemnou atmosféru nejen pro večerní posezení, ale také nejrůznější rodinné oslavy. Dalším relaxačním prostorem je malá vyvýšená dřevěná paluba s několika křesly, určenými například pro čtení či jen tak odpočívání s výhledem na zelený trávník a stromy. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Na dvorku se dá nejenom odpočívat

Zábava

Pokud váš pozemek nabízí opravdu velký prostor a zároveň rádi pořádáte nejrůznější grilování či venkovní večerní posezení s přáteli, můžete do jednoho z rohů vašeho dvorku umístit další relaxační koutek v podobě vyvýšeného posezení s dřevěnými lavicemi okolo designového ohniště. Mladší generace jistě ocení i umístění televize na jedné ze zdí zahrady. V případě, že se chcete na zahradě či dvorku také trochu pobavit, můžete umístit do prostoru také nejrůznější hry, jako třeba pétanque, šipky a podobně.

Každé místo má svou funkci

Důležité je, aby každá část zahrady, každá oblast měla svoji jasně danou funkci, tedy aby celý prostor nebyl jen nepromyšlenou směsí, která v sobě kombinuje zemědělství, relaxaci a skladiště. Nezapomeňte také na praktické a zároveň estetické propojení jednotlivých oblastí prostřednictví nejrůznějších stezek a chodníčků. Nejlépe je dokonalé rozvržení prostoru vidět samozřejmě při pohledu z výšky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Ladislav Podešva

Zobrazit další články