Když nový dům, tak i nová zahrada: V jakém stylu ji zařídit?

Víte, jak navrhnout a zařídit zahrádku? Přeci stylově! Přinášíme inspiraci na trendy styly zahrad a poradíme, jak to zaonačit, tak aby vám vše perfektně ladilo. I s interiérem v domácnosti!

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Styly zahrad – inspirace

Moderní zahrada

U novostaveb jsou vypadají pěkně moderní zahrady. Design není nijak komplikovaný, důraz se klade na jednoduchost a funkčnost. Moderní zahrada je v mnohém inspirovaná skandinávským stylem. Převažuje minimalismus, využívají se hlavně přírodní materiály jako je kámen a dřevo. Své místo tu má i vegetace – avšak není ji mnoho. Vybírejte proto rostliny, keře a stromy, které jsou výrazné. Umisťujte je symetricky.

Tradiční česká zahrada

Pěkné jsou i tradiční venkovské zahrádky, tak jak je znáte z českých vesniček. Takový pozemek se neobejde bez stromů a keřů, které jsou typické pro naše luhy a háje. Mezi tradiční materiály patří dřevo, cihly a kámen. Dekorace a doplňky vytvářejte z věcí, které vám doma leží nevyužité – palety, žebřiňák atd. Samozřejmostí jsou i záhony, kde si vypěstujete poctivou domácí zeleninu a bylinky. 

Přírodní zahrada

Jestli chcete mít co nejblíž k přírodě, zapřemýšlejte nad přírodní zahradou. Pro ni jsou typické květinové louky s původními druhy, skalky a dřevostavby. Klíčem je na pozemek přilákat vzácný hmyz a drobné živočichy tím, že jim vytvoříte pohostinné a přirozené prostředí. Třeba i tím, že vytvoříte jezírko nebo nebudete tak často sekat. Nepoužívají se pesticidy a agresivní hnojiva. Tam, kde je rovnováha, se o škůdce postará sama příroda. 

Malá zahrada

Inspirace pro malou zahradu se nemusí lišit od prostorných zahrad. Také může být okouzlující a plná věcí, které máme rádi. Stačí si vše dobře naplánovat a využít daný prostor na maximum. Vysázejte dřeviny a výrazné okrasné rostliny. Pohrajte si s optickými klamy a na oko zahradu zvětšete. Například pomocí chodníčku, který se stáží lehce na stranu. A tam kde se místa nedostává, vztyčte vertikální zahrádku. V malé zahradě se dá vytvořit i miniaturní háj stromů. Například z bříz, které nezaberou moc místa.

Japonská zahrada

Nebo se inspirujte Japonskem! Japonské zahrady jsou oázami klidu a pohody. Neobejdou se bez vodních ploch – jezírek či potůčků. Jestli vaším pozemkem potok protéká, máte vyhráno. Zahrada působí přirozeně a jednoduše, nevyskytují se tu ostré linie a propracovaná symetrie. Vysázejte japonské dřeviny a zakrslé stromy. Jako dekorace zvolte například pítka pro ptáky, lavičky a lampičky. 

Francouzská zahrada

Krásné jsou i zahrady francouzského stylu. Jsou elegantní a do detailu propracované. Upravený dojem vytváří kamenné zídky, cestičky a perfektně zastřižené keříky. Vzduchem voní bylinky – levandule, tymián, rozmarýn, šalvěj, bazalka. A o potěchu oka se zase starají barevné květiny a keře. 

Zásady, při vytváření zahrady u nového domu

Snažte se, aby interiér a exteriér domu plynule navazovaly na zahradu. Docílíte toho použitím stejných materiálů, barev a stylu vybavení. Pro minimalistickou domácnost je nejlepší volbou právě moderní zahrada, pro domeček v rustikálním nebo Provence stylu zase francouzská zahrada.

Rozvrhnutí chodníků a cestiček je velice důležitým krokem. Pečlivě si naplánujte, kudy vaše cesta povede a také z jakého materiálu ji vytvoříte. Chodníčky zároveň slouží jako jakýsi předěl mezi jednotlivými zónami zahrady (pro pěstování plodin, okrasu, posezení atd.).

Vyčleňte si místo na posezení. Co by to bylo za zahrádku, na které by chybělo místo k setkávání a odpočinku? Pořiďte si pergolu nebo altánek, který se stane srdcem pozemku. Do zahrady se nejvíc hodí stavby ze dřeva – přirozeného a hřejivého materiálu, který vydrží.

V případě, že se chystáte i na nějaké zeleninové záhony, nezapomeňte zajistit dostatečně výživnou půdu, ať máte bohatou letní úrodu. Její kvalita u nově postavených budov není nijak valná. Buď můžete stávající půdu prokypřit a promíchat se zeminou z hobbymarketu. Nebo si kupte vyvýšené záhony. Tahle vychytávka se dá nakonec i vyrobit svépomocí, včetně pařeniště na choulostivější druhy. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Monika Hynčicová

Zobrazit další články