Stát rozdává domy za hubičku. Za 200 tisíc korun může ve vlastním bydlet kdokoliv, ale musí se přihlásit včas

Sháníte-li dům či chalupu, navštivte státní elektronický aukční systém. Inzerované nemovitosti jsou mnohdy hluboko pod tržní cenou.

i Zdroj fotografie: Česká televize
                   

Ceny nemovitostí se posledních několik let drží extrémně vysoko. Doby, kdy jste mohli koupit dům „za hubičku“ s hypotékou s minimální úrokovou sazbou, jsou nenávratně pryč. Odborníci se předhánějí s katastrofickými předpověďmi budoucího vývoje, a lidé tak horlivě kupují i předražené ruiny. Jestliže máte k dispozici hotovost, ale zatím jste pro sebe nenašli tu pravou nemovitost, třeba vám pomůže stát. V aukcích státního majetku najdete domy i byty, které jsou hluboko pod tržní cenou.

Historicky první elektronické aukce státního majetku

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových spustil aplikaci s názvem Nabídka majetku státu v roce 2018. Od té doby ji dle informací ÚZSVM navštívilo více než 2,5 milionu uživatelů a uskutečnilo se přes 23 tisíc aukcí, které přinesly do státní kasy více než 2,6 miliard korun. V aplikaci, popřípadě na internetu, můžete zobrazit aukce movitého i nemovitého majetku, který inzeruje 420 státních institucí.

Právě koncentrace nabídek na jednom místě a jejich přístupnost online je dle dostupných informací důvodem úspěšného prodeje většiny nepotřebného státního majetku. Kromě nabídky pro širokou veřejnost je v aplikaci záložka s nabídkou pro státní instituce a další, která obsahuje připravované aukce.

Výhodně, respektive pod tržní cenou, můžete zakoupit domy, byty, pozemky a další objekty (např. vojenské bunkry čili řopíky). Zaujmout vás může i movitý majetek, kde se inzerují např. knihy, chemické příslušenství, audiovizuální technika, umění nebo dokonce zvířata.

Chata za 200 tisíc korun

Pro vstup do aplikace vám od roku 2021 stačí Identita občana, kterou má již většina z vás (automaticky vám ji vytváří vaše banka, pokud jí to nezakážete). Vlastní průběh aukce můžete sledovat v reálném čase z domova, stejně jako si zobrazit výsledky předchozích aukcí. Jediné, kdy musíte opustit své pohodlí, je vlastní prohlídka nemovitosti, která je stanovena zpravidla ve 2 termínech.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nabízené nemovitosti jsou rozprostřeny po celé republice, takže si (řečeno s trochou nadsázky) vybere každý. Atraktivní nabídkou je chata ve Středočeském kraji, konkrétně v Dobřichovicích, která se bude dražit od 220 tisíc korun. Zaujmout by vás mohly i byty v Praze – 2+1 v Holešovicích za 5,6 mil. Kč a 1+kk v Troje za 5 mil. Kč. K mání je i byt 2+1 v Plzni s vyvolávací cenou 3,2 mil. Kč nebo RD v Litvínově, v městské části Hamr, za 3,3 mil. Kč.

Které aukce státních nemovitostí vás zaujaly?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články