Bydlíte v domě? Moc lidí o tom neví, ale za úplnou maličkost hrozí pokuta 10 000 Kč. Policie nebude mít slitování

Lidé, kteří bydlí v domech, by si měli dávat pozor na tuto maličkost, protože by jinak mohli být pokutováni. Pravidla jsou stejná pro každého.

i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Život ve vlastním domě s sebou nese určitou zodpovědnost. Ta se může týkat vynášení odpadu, ohraničení pozemku plotem a především také očíslování domu a následného umístění čísla popisného na viditelné místo před barák. Pokud byste tak neučinili, můžete za to být dle zákona pokutováni, a to až do výše 10 000 Kč. Označení vašeho domu je totiž velmi důležité pro orientaci ostatních a udržení povědomí o něm na místních úřadech.

Číslování domu a možné pokuty 

Označení domu je nezbytná záležitost, kterou přikazuje sám zákon o obcích. Pokud se tedy rozhodnete postavit nové obydlí, rozhodně na tuto záležitost nezapomínejte, neboť byste se mohli dostat do velkých potíží. Jak totiž uvádí legislativa, v případě porušení nařízení uvedení čísla nemovitosti může být majiteli udělena pokuta ve výši až 10 000 Kč. Získat ho lze přitom na obecním úřadě, kde vám bude příslušným personálem přiřazeno.

Obecní úřad vám rovněž nařídí, jakou barvu a provedení čísel budete muset na svém domě mít. Poté už je jen na vás, abyste si na své náklady pořídili vhodnou značku a tu po následující léta udržovali v řádném stavu. Neméně důležité je poté dle serveru InStory její umístění – měla by se nacházet na viditelném místě, a to tak, aby se číslo orientační nacházelo vždy pod číslem popisným. To mimo jiné nařizuje samotná vyhláška ministerstva vnitra. 

číslo popsiné na plotě iZdroj fotografie: Pixabay
Za porušení zákona a neoznačení nemovitosti číslem popisným vám hrozí pokuta až 10 000 Kč.

Označení může zachránit životy 

Ačkoli by se mohlo zdát, že označení domu nehraje zase tak důležitou roli, neslouží pouze pro pošťáky a vaše návštěvy. Pokud by náhodou došlo ke kritické situaci a vašeho souseda například postihl infarkt, přičemž by neměl označený dům, záchranáři by ho nemuseli najít včas, a zbytečně by tak došlo k vážným zdravotním komplikacím. Na webu adbz jsme také již dříve psali o pokutě, která hrozí všem, kdo si během jara neuklidí dům. 

Co si o této pokutě myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články