Týdenní metoda zaříkávačů ihned odnaučí kočky škrábat nábytek a jiné nevhodné věci

Ničí vám vaše kočka domov a neustále něco škrábe? Pak ji to s našim plánem během jednoho týdne odnaučíte.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Je vaše kočka neposedná a neustále vám ničí věci? Tentokrát to byla pohovka, která je týden stará? Dokud to byla sedřené stěna, zničené šaty, chycené oko na zácloně apod., dalo se to přejít. Ale ta sedací souprava byla poslední kapkou. Naštěstí nemusíte hned dělat unáhlené závěry ani volat drastická řešení. Za zhruba týden můžete kočku „vychovat“ a naučit ji pouze na škrabadlo.

Důvody, proč to kočky dělají 

Nejspíš si říkáte, proč to ty kočky vlastně dělají. Nudí se nebo vás chtějí jen vytočit jak vývrtku? Věřte, že je za tím více. Snažte se ji tedy prvně pochopit a až pak jednejte. Dělají to totiž odjakživa. 

 • Je to druh protažení tlapky a nohy. Pohyby, které dělá při tomto úkonu, jsou skvělým strečinkem pro všechny svaly a šlachy.  
 • Škrábáním si kočky značkují své území. Mezi tlapkami mají pachové žlázy a při jejich stlačení se pach uvolňuje. Dělají to všechny kočky. I ty, co jsou samy a zavřené doma. 
 • Pro kočky je to forma kosmetika, protože se jim při tom odlupuje vrchní sluka nehtu. Drápky jsou tak zdravé a pevné.  
 • Navozuje slastné pocity a zbavuje kočku stresu a napětí. 
iZdroj fotografie: Pixabay

Jednou z možností, jak se zbavit tohoto pro vás zlozvyku, je zvíře nechat deklarovat, tedy zbavit drápků natrvalo. Což ovšem také mění psychiku a samotnou osobnost kočky. A to není vždy k užitku. Samotná operace je nebezpečná a značně invazivní. Kočka už nebude nikdy jako dřív. Je to značně nehumánní řešení, které je i v některých zemích zcela zakázán. 

Týdenní metoda  

Druhou variantou je kočku tuto činnost odnaučit. Lze to udělat za týden, kdy investujete spoustu času a i peněz, ale jde o humánní řešení. Přistupujete při tom ke zvířeti jako k živému tvorovi, který má své potřeby. Ty mu stále dopřejete, ale ochráníte při tom svůj majetek a vybavení bytu. Domov bude krásný, kočka spokojená a vy také, z dobře odvedené práce. 

 • Den 1: Absolvujete cestu do obchodu nebo strávíte hodinu na internetu. Na tom až tak nezáleží. Důležité je zakoupit škrabací sloupek a interaktivní hračky pro kočky. Jednoduše ji na to vlastně pře naučíte. Takže musíte zvolit sloupek s takovým materiálem, který teď kočka ráda škrábe. Pokud tak neučiníte, může se stát, že vám bude stát v koutě bez povšimnutí. 
 • Den 2: Nyní je třeba zvolit vhodné umístění. Zapadlý kout není dobrá volba. Z výše uvedených příkladů vyplývá, že kočky značkují území a chlubí se. Proto musí kolem sloupku několikrát denně normálně projít. Je i před hranicí doposud oblíbeného místa na škrábání, tedy před gaučem. A také je postavte tam, kde tráví nejvíce času. Tedy k oknu, pelíšku, misce se žrádlem. Pokud uvidíte, že kočka sloupek bude očichávat a projeví zájem, odměňte ji. Postačí pamlsek nebo polaskání.  
 • Den 3: Vytvořte z vaší pohovky nedobytnou pevnost. Máte několik možností. Můžete jej postříkat citrusovou vůní. Jakoukoli, kočky ji nesnášejí. Na výběr máte i gauč zcela zakrýt plachtou či jinou látkou, kterou zvíře nemusí. Ti největší zoufalci, polepí sedačku páskou. 
 • Den 4: Zajistěte, aby kočku sloupek lákal. Máte jej tedy vhodně umístěn v prostoru. Nyní jej nastříkejte vůní zimolezu nebo nějakým speciálním přípravkem. 
 • Den 5: Pomoci si můžete i hračkou na tyčce. Oblíbené jsou různá pera. Při hře nenápadně položte konec na sloupek.  
 • Den 6: V tento den by se kočka měla denně škrábat a zajímat se o škrabadlo. Pokud však si stále brousí drápky o pohovku, sáhněte již po chemii a jednoduše jej nastříkejte.  
 • Den 7: Pokud se rozhodnete poškozenou pohovku vyměnit zase za další, nechte ji 3 dny zakrytou a neatraktivní pro kočky. Kupujte čas od času nové škrabadlo a ty stará různě posouvejte po interiéru. Kočky tak budou více lákat k použití. Důležité je i si se svou kočkou, každý den hrát. 
iZdroj fotografie: Pixabay

Máte za týdenním výcvikem. Změnilo se něco? Pokud ani tato metoda nepomohlo, obstarejte návleky na drápky. Ochráníte tím povrchy a svůj domov. 

Zdroj: Purrfect
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články