Proč kočky pijí vodu z kohoutku: Důvodů je několik. Patří mezi ně i fakt, že si prostě jen rády hrají

Tvrdohlaví domácí mazlíčci často vynakládají úsilí, aby mohli uhasit žízeň. Proč je pro ně lákavější kvůli trošce vody poskakovat po umyvadle nebo ve dřezu není velkou záhadou.

Kočka pije z kohoutku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Svéhlavost koček je prostě neuvěřitelná. Přestože mají misku plnou čerstvé vody, hltají kapky z kuchyňského kohoutku. Jejich podivné chování má ale vysvětlení. Nejstarší předkové domácích kočkovitých šelem pocházeli z pouštního klimatu a byli schopni přežívat s minimálním množstvím vody. Získávali ji z přírodních zdrojů i z masa ulovené kořisti. Divoké kočky se vyvinuly do domácích mazlíčků, kteří nepotřebují pít tolik, jako jiná zvířata.

Důvody jejich chování jsou zajímavé

Pokud chlupatého mazlíčka krmíte pouze suchým krmivem a nedostává tolik tekutin jako z přirozené potravy, buďte obezřetní, protože se mohou dostavit zdravotní problémy. „Kočky obecně nepotřebují mnoho vody, ale suché krmení, určité fyziologické stavy a některá onemocnění zvyšují jejich potřebu tekutin,“ říká veterinářka Andrea Bodó. Pokud tedy máte staršího mazlíčka nebo trpí horečkou, průjmem či zvracením, musíte mu zajistit dostatek vody.

Organismus zdravých koček funguje vysoce efektivně a šetří vodu tím, že produkují relativně suchou stolici a vysoce koncentrovanou moč. Když mají žízeň a chtějí si dopřát osvěžení, mohou se rozhodnout vynechat misku s vodou, kterou jste jim pečlivě připravili, a zamířit do koupelny nebo kuchyně ke kohoutku. Existuje několik zajímavých důvodů, proč to vaši chlupatí domácí mazlíčci dělají.

Kočka si hraje s vodou iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Instinktivně se vyhýbají stojaté vodě, která ve volné přírodě představuje vyšší riziko růstu škodlivých bakterií.
  • Mají sice skvělé noční vidění, ale jejich schopnost vidět vodu v misce je špatná.
  • Raději používají svůj vynikající sluch k vnímání známého zvuku tekoucí vody.
  • Cítí se zranitelné, protože misku s vodou mají u zdi a tím pádem nejsou chráněné proti útoku zezadu.
  • Jsou vybíravé a chladnější, čistší a více okysličená voda z kohoutku jim víc chutná.
  • Vadí jí, že se citlivé vousy otírají o okraj misky, když pije.
  • Ráda si hraje s tekoucí vodou.

Můžete zkusit kočičí fontánu

Časté tak trochu rozmarné chování chlupatých mazlíčků potvrzují i odborníci. Podle veterinářky Andrey Bodó kočky velmi dbají na čistotu, takže dávají přednost čerstvější a čistší vodě z kohoutku, před odstátou. Navíc díky své zvídavé povaze jim šplouchající tekoucí voda připadá vzrušující a zábavná. Jestliže vám prapodivné chování kočky vadí a chcete ji odnaučit, aby z kohoutku pila, doporučuje veterinářka přijmout opatření.

Kočka pije z kočíčí fontány iZdroj fotografie: Depositphotos

Jedno z nich je zcela banální. Nejjednodušší cestou je totiž pořádně zavřít kohoutek, aby z něj voda nekapala. Pokud odcházíte z domu, přesvědčte se ale, že váš mazlíček má přístup alespoň k vodě v misce a nebude trpět žízní. Zajímavým řešením je takzvaná kočičí fontána. „Kočky ji mají raději než obyčejnou misku, ale i tak se mohou postavit do řady, když otevřete vodovodní kohoutek,“ dodala veterinářka.

Jaké tipy máte na odnaučení kočky pít z kohoutku?

Zdroj: BeChewy
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak působí kratom? Poznejte ho blíže
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Michaela Kuklová překonala rakovinu, ale o lásku nestojí. „Když se zamiluji, lítám v tom jak malá holka, takže jsem si lásku zakázala,“ říká
Události247.cz
Události247.cz
Konec známkování na prvním stupni? Nesmysl, myslí si většina Čechů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky