Jednoduchý trik, jak ušetřit za vodu při splachování
adbz.cz » Hobby » Jak ušetřit peníze při splachování: Během 5 minut se dá upravit množství vody, které proteče

Jak ušetřit peníze při splachování: Během 5 minut se dá upravit množství vody, které proteče

Splachování vody po návštěvě toalety přijde většinu lidí měsíčně na mnoho peněz. Tento jednoduchý trik vám však pomůže snížit spotřebu a efektivně ušetřit.

penize protekajici zachod
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

Díky tomu, že se pro většinu lidí na světě stal přístup k vodě samozřejmostí, mnoho z nich přestalo věnovat pozornost tomu, kolik jí přes den vyplýtvají. Běžně je to mnohem více, než ve skutečnosti potřebují, přičemž posléze musí platit vysoké účty. Někteří domácí kutilové však našli způsoby, jak přistupovat ke spotřebě vody v domácnosti velmi šetrně a ušetřit tak až několik stovek korun každý rok. Nejprve ze všeho se vyplatí vyřešit problém se splachováním toalety, jejíž každé použití vyžaduje až 9 litrů. 

Splachování toalety

Většina lidí při používání toalety plýtvá příliš velkým množstvím vody, a to až 9 litrů najednou. Podle zkušených domácích kutilů je to však zcela zbytečné – pokud každý den chodíte několikrát na záchod, dostanete se tímto způsobem až na několik desítek litrů. Přitom k obyčejnému spláchnutí vám často stačí maximálně 2 až 4 litry vody. A o to hůře, pokud žijete s dalšími členy v domácnosti. Naštěstí však existuje jeden velmi snadný trik, díky kterému můžete tento problém vyřešit a ušetřit spoustu peněz. 

Jak ušetřit vodu při splachování toalety

Abyste ušetřili vodu při splachování toalety, budete muset udělat malou změnu v její konstrukci. Je to však zcela jednoduché, tudíž se nemusíte bát, že byste to nezvládli. Stačí následovat níže uvedený postup a věnovat úpravě 5 minut vašeho času:

ucpany zachod
Zdroj fotografie: Unsplash
 • Nejprve sejměte kryt splachovací nádržky.
 • Nyní vyhledejte plovák – všimněte si, že jej lze nastavovat. Abyste ušetřili, otočte jím doleva. Tímto způsobem mírně klesne, což způsobí, že bude při každém dalším splachování pouštět méně vody.
 • V opačném případě, tedy pokud byste jej otočili doprava, dojde k otevření závěry, tudíž do nádržky poteče více vody a vy budete zbytečně plýtvat.
 • Jakmile budete hotovi, nasaďte kryt splachovací nádržky zpět a je to! Nyní již nebudete muset plýtvat příliš velkým množstvím vody při splachování a ušetříte každým rokem mnoho peněz. 

Čím méně vody je v nádržce, tím méně vody spotřebujete na splachování toalety. Toto množství si však můžete upravit podle vlastních preferencí. Pokud vám nebylo při postupu něco jasné, můžete se podívat na níže uvedené video, ve kterém je celý postup vyobrazen krok za krokem. 

Další užitečné tipy, jak ušetřit za vodu

Abyste maximálně ušetřili za spotřebu vody v domácnosti, můžete také začít dodržovat další užitečné zásady, jak ušetřit za vodu:

wc toaleta splachovani
Zdroj fotografie: Depositphotos
 • Při mytí rukou nezvyšujte průtok vody na maximum.
 • Volte raději sprchu než vanu.
 • Začněte mýt nádobí ručně, namísto používání myčky.  
 • Když si čistíte zuby nebo se holíte, vždy vypněte vodu.
 • Nepřistupujte k toaletě jako ke koši na odpadky a nevhazujte do něj zbytečné předměty. 
 • Provádějte opravy netěsnících spotřebičů a vadných vodovodních systémů.
 • Namontujte omezovače průtoku do vodovodních baterií. 
 • Pračky a myčky nádobí vždy kompletně naplňte a při praní používejte speciální EKO programy.
 • Pokud máte děti, poučte je o nutnosti šetřit vodou.

Dodržováním výše uvedených tipů ušetříte ještě více peněz a prospějete životnímu prostředí.