Jak se zbavit žlutých skvrn na prkýnku vaší toalety?
adbz.cz » Hobby » Žluté skvrny na záchodovém prkénku odstraní soda a ocet. Bude vypadat jako nové

Žluté skvrny na záchodovém prkénku odstraní soda a ocet. Bude vypadat jako nové

Žluté skvrny na záchodovém prkénku jsou opravdu nepříjemné a působí velmi nehygienicky. Zbavte se jich s pomocí pouhých dvou ingrediencí.

zlute skvrny zachodove prkenko misa
Zdroj fotografie: iStock

Toaleta je místem, jež je obzvláště důležité udržovat v čistotě. A nejde jen o samotnou keramickou mísu, ale také prkénko, na němž se sedí. Nevzhledné žluté skvrny na záchodových prkénkách mohou být velmi nepříjemné a obtížné na odstranění. Naštěstí existuje snadné řešení k odstranění těchto nepříjemností pomocí běžných kuchyňských ingrediencí, jako je jedlá soda a bílý ocet.

Proč vznikají žluté skvrny?

Žluté skvrny na záchodových prkénkách mohou vzniknout z několika důvodů. Jedním z hlavních faktorů je moč, která obsahuje žluté barvivo nazývané urochrom. Právě ten je zodpovědný za charakteristické zbarvení této tekutiny. Pokud není toaleta pravidelně splachována nebo čištěna, může docházet k hromadění moči a tím i k vzniku žlutých skvrn.

Dalším faktorem je tvrdá voda, která obsahuje minerály jako železo, vápník a hořčík. Tyto minerály mohou reagovat s povrchem záchodového prkénka a způsobit změnu barvy na žlutou. Tvrdá voda je běžným problémem v mnoha domácnostech.

Jak odstranit žluté skvrny

Existuje několik způsobů, jak se zbavit žlutých skvrn na záchodovém prkénku. Jedním z nejoblíbenějších řešení je vytvořit pastu z jedlé sody a vody. Stačí smíchat tyto dvě složky dohromady a vytvořit pastu. Tu poté nanesete na postižené místo na toaletním prkénku a necháte ji působit několik minut. Následně můžete snadno setřít hadříkem nebo houbou.

Jedlá soda
Zdroj fotografie: Pixabay

Ještě lepších výsledků dosáhnete, pokud smícháte jedlou sodu a bílý ocet. Z těchto dvou surovin vytvořte pastu stejně jako v předchozím kroku a rovněž nanesete na žluté skvrny a nechte působit. Poté můžete skvrny setřít a záchodové prkénko důkladně vyčistit. Obě řešení jsou cenově dostupná a ekologická, což z nich činí oblíbenou volbu.

Bělidlu se raději vyhněte

Mnoho lidí používá k čištění záchodových prkének bělidla, která působí skutečně účinně, ale zároveň mohou být zdrojem dalších problémů. Po aplikaci bělidla se může stát, že dojde k narušení povrchu a skvrny budou ještě více žluté nebo se zhorší. Je lepší se držet přírodních a šetrných metod, jako jsou právě jedlá soda a bílý ocet. Díky nim už se se žlutými skvrnami na záchodovém prkénku potýkat nebudete.