Jedna malá chyba při splachování záchodu a zaplatíte 21 000 Kč. O peníze přijde každá druhá česká rodina

Opravu protékající toalety dokáže s trochou zručnosti každý. Jestliže se ale rozhodnete problém ignorovat, vyjde vás velmi draze.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Závada na spotřebiči či zařízení vám dokáže pořádně znepříjemnit život. Kromě obtíží, které jsou s ní spojené, často přináší druhotné problémy, jež stojí nemalý finanční obnos. Vezměte si například takovou toaletu. Funguje-li správně, můžete se těšit z jejího dnes již designového provedení a ekologické úpravy. Ovšem v případě poruchy vás může vyjít pěkně draho. Protékající toaletou vám do kanálu za rok odteče až 21 000 Kč.

Ročně přijdete o desetitisíce korun

Průměrná cena vodného a stočného v České republice bohužel vytrvale stoupá. Největší skoky jste mohli zaznamenat v loňském a letošním roce, jak uvádí projekční kancelář Zakra. Průměrná cena za 1 kubík vody byla předloni 97,53 Kč. O rok později (2023) poskočila na 115 Kč a v letošním roce (2024) činí 128 Kč. V takové situaci pocítíte takřka každý promarněný litr. Co když vám ale denně odtéká vody mnohonásobně více?

Nejčastější úniky vody zaznamenávají opraváři na kapajících kohoutcích a toaletách. Slabě kapajícím kohoutkem odtečou asi 4 litry za hodinu, kape-li silně, přijdete během hodiny až o 12 litrů vody. Protékající toaletou poté odteče až 25 litrů vody za hodinu. Za jeden den by vás tak vadná toaleta vyšla při současných cenách vodného a stočného na 60 Kč. Týden by vás stál 420 Kč a rok dokonce 21 840 Kč.

Protékání dokážete opravit svépomocí

Dobrou zprávou je, že protékající toaletu poznáte na první pohled, respektive ji zřetelně uslyšíte. Zvuk proudící vody je nezaměnitelný. Příčinnou protékání může být jak mechanická závada na splachovací soupravě, tak poškozené těsnění, ale i vodní kámen nebo nanesené nečistoty, které brání správné funkci splachovacího mechanismu. V případě zanesení mechanismu nečistotami nebo vodním kamenem je zpravidla stačí pouze vyčistit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vzácně se může stát, že budete muset poškozené části nahradit novými. Před tím, než začnete toaletu opravovat, vždy vypněte přívod vody. U volně stojících toalet sundejte víko z nádržky, vyjměte plovákový ventil a zkontrolujte stav těsnění všech komponentů splachovacího mechanismu. Celý mechanismus důkladně vyčistěte a nezapomeňte umýt i vnitřek splachovací nádržky. Podrobný postup uvádí např. stavebniny IZOMAT.

Máte-li závěsné WC, po vypnutí přívodu vody demontujte ovládací tlačítko. V dalším kroku sundejte rámeček s krycí deskou a otevřete prostor splachovacího systému. Vyjměte napouštěcí i vypouštěcí ventil, oba vyčistěte a opět nasaďte. Poté, co budete mít vše zkompletované, pusťte přívod vody a spláchněte. Toaleta by již neměla protékat.

Preferujete opravu svépomocí, nebo se raději svěříte do rukou odborníka?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články