Češi zjistili, jak „nakupovat“ zadarmo. Obchodní řetězce zuří. Jde podle vás o podvod, nebo fígl roku 2024?

Krádeže u samoobslužných pokladen jsou mnohdy skutečně kreativní. Kromě přeštítkování zboží boduje i vážení elektroniky coby mrkve.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Samoobslužné pokladny jsou poslední měsíce opět v ohnisku zájmu. Tentokrát v souvislosti s jejich pokračujícím úbytkem v západním světě a s tím spojenou otázkou po jejich rentabilitě. Přestože se jedná o 20 let starou technologii, stále se nepodařilo vychytat všechny chyby a omezit rizika, která přináší. Jedním z nich jsou i pokračující krádeže, při kterých zloději dokáží popustit uzdu své fantazie. Škody mnohdy nedokáží eliminovat ani nové bezpečnostní prvky.

Kreativní způsoby krádeží

Podle dostupných údajů využívá samoobslužné pokladny ve velkých supermarketech až polovina všech zákazníků bez ohledu na věk. Aby obchody vyhověly narůstající poptávce, instalují zpravidla 5 a více samoobslužných pokladen. Větší počet zařízení nicméně není jeden průměrný zaměstnanec sám schopen uhlídat, jak zmiňuje Seznam ve svém článku. Narůstá tak počet krádeží, které se v současné době pohybují mezi 8 až 17 % z celkového počtu.

Kromě klasických způsobů, jako je schovávání zboží do kapsy či batohu, vymýšlí zloději leckdy až překvapivě nápadité techniky. Zvážení drahého ovoce či zeleniny a jeho označení levnějším druhem je již dobře známé. Ovšem věděli jste, že zloději jako ovoce váží i drobnou elektroniku nebo holítka? Jednoduše ji schovají do papírového sáčku, zváží například jako jablka a u samoobslužné pokladny zaplatí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Odvážnější jedinci udělají nákupy dva. Jeden na pokladně naskenují a druhý bezostyšně naskládají do tašky a postaví před pokladnu. Po zaplacení odchází s oběma taškami. V západních zemích jsou samoobslužné pokladny rozšířené i v hobby marketech a dalších specializovaných prodejnách. Výjimkou proto nejsou ani pokusy o krádež nářadí, kol nebo koupelnového vybavení, jak informuje například Aktuálně.cz.

Česká samoobslužná budoucnost

Samoobslužné pokladny mají řadu příznivců, ale ještě více odpůrců. Mnohým nakupujícím se nelíbí zejména to, že „dělají práci za pokladní“. Právě jistá averze zákazníků k tomuto druhu pokladen, velké množství krádeží drahého zboží a vysoké pořizovací a udržovací náklady jsou důvody, proč některé západní země pomalu systém samoobslužných pokladen opouští.

V tuzemsku se ovšem můžeme těšit na jejich nárůst. Lidl testuje, jak by fungoval obchod pouze s těmito pokladnami, a Penny Market chce, jak informuje ČT24, do roku 2025 samoobslužné pokladny na každé své prodejně.

Máte raději klasické, nebo samoobslužné pokladny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články