To nejlepší hnojivo a úplně zadarmo. Banánové slupky můžete využít na několik způsobů, tak či tak se vám rostliny odvděčí

Sušené banánové slupky jsou bohaté na draslík a další minerály, takže jsou vhodné jako hnojivo pro lepší růst rostlin na zahradě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Banánové slupky ve většině domácností končí v koši. Přitom obsahují 42% draslíku, 3 % fosforu a také třeba vápník, železo a hořčík. Jsou tedy ideální pro další využití například na zahradě. Běžná hnojiva, která se používají k podpoře růstu rostlin, totiž obsahují pouze 0,5% draslíku. Takže banánové slupky mohou být na zahradě opravdu užitečné. Máme pro vás šest tipů, jak můžete sušené banánové slupky využít k hnojení rostlin.

1) Slupky zahrabejte do půdy

Nakrájené banánové slupky můžete vysušit v troubě nebo je nechat na slunci. Usušené kousky nasypejte ke stonkům rostlin a zalijte je. Případně je můžete zahrabat do půdy u rostlin v květináčích nebo je použít jako mulčovací materiál. Díky vysoké koncentraci draslíku, pomohou slupky rostlinám k plnějším a jasnějším květům. Draslík také pomáhá chránit rostliny před chorobami.

2) Přidejte do směsi při výsadbě

Dalším způsobem je nakrájet slupky na malé kousky, rozložit je na plech a dát do trouby předehřáté na 170-200 °C. Jakmile slupky zčernají a zkřehnou, vyjměte je a rozemelte v kuchyňském robotu. Měli byste je mlít, dokud nemají práškovou konzistenci, případně strukturu podobnou kávové sedlině. Prášek smíchejte s půdou, čímž podpoříte růst užitečných půdních mikrobů. Zbytek prášku nasypejte do sáčků na zip a uložte pro další použití do mrazáku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Vyrobte si tekuté hnojivo

Ze dvou lžic sušených banánových slupek, jedné lžíce vaječných skořápek a jedné lžíce hořčíkové epsomské soli vyrobíte skvělé organické hnojivo. Všechny ingredience smíchejte v mixéru a výslednou směs nalijte do lahve. Přidejte 2 litry vody a dobře promíchejte. Toto hnojivo nalijte přímo na pěstební substrát nebo na půdu na zahradě. Podpoří růst a rostliny budou bujnější.

4) Slupky dejte do sušičky

Proužky banánových slupek dejte na tácky a při vysoké teplotě kolem 63 stupňů Celsia vysoušejte v sušičce. Že jsou hotové, poznáte tak, že budou křupavé a hnědé. Pokud nemáte sušičku, použijte troubu a nechte pootevřená dvířka. Jakmile jsou slupky usušené a vychladlé, rozemelte je na malé kousky nebo prášek. Nasypte ho pak k rostlinám, ale ne přímo na kořeny. Případně můžete přidat lžičku do výsadbové jámy. Kvetoucí rostliny, zejména růže, budou růst rychleji a krásně kvést.

iZdroj fotografie: Depositphotos

5) Sušení slupek na slunci

Pro usušení banánových slupek vyberte místo, na které dopadá přímé slunce alespoň 5 až 6 hodin denně. Ideální je použít také zástěnu ze skleněných vláken. Rozložte slupky a nechte je vysušit. Pro rostliny je to přínosnější forma sušení z hlediska jejich růstu i vývoje. Tato metoda sušení má ale i nevýhody, z nichž nejzásadnější je zdlouhavost. Úspěšné vysušení totiž trvá přibližně 3 až 5 dní.  

6) Hnojivo na zeleninu

Bujný růst nepodporují banánové slupky jen u květin, ale také u zeleniny. Díky vysokému množství draslíku podpoří silné zakořenění, kvetení a vývoj plodů. Banánové slupky uložte na 2 dny do plastového sáčku se zipem do mrazničky. Poté vložte proužky do trouby, sušte je při nejvyšší teplotě a nakonec je rozemelte na jemný prášek. Smíchejte 2 až 4 čajové lžičky prášku v litru vody a jednou za 3 až 5 týdnů ho nastříkejte na listy i substrát.

K čemu používáte banánové slupky?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Zobrazit další články