Jak skladovat sypké potraviny: Před škůdci je ochrání dobře utěsněná nádoba, jako je zavařovací sklenice nebo PET lahev

Potravinoví škůdci dokáží potrápit tak, že potraviny bohužel často končí v koši. Správné skladování sypkých potravin je zásadní.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Asi každý se už setkal s potravinovými moly, případně jinými škůdci, kteří napadají potraviny a kladou do nich vajíčka. Není to nic příjemného a bohužel potom musíte velkou část potravin vyhodit do koše. Důležitá je ovšem v tomto případě prevence. I vhodným skladováním je možné ušetřit nemalé peníze.

Jak skladovat sypké potraviny

Stává se vám, že potraviny necháváte v původních obalech? Je to chyba, zkuste nakoupit uzavíratelné nádoby či dózy. Poslouží však i zavařovací sklenice. Dobrou volbou jsou i prodyšné sáčky, které se dají koupit nebo ušít. Ovšem pozor na syntetické materiály. Jde zkrátka o to, aby potraviny neměly přísun vzduchu. Navíc si například mouku, cukr, koření nebo cereálie zkontrolujete už při příchodu z obchodu. Právě odtud si totiž škůdce nejčastěji přinesete domů.

Sypké potraviny, které se často stávají útočištěm molů a jiných škůdců, lze také spolehlivě skladovat v plastových PET lahvích. Je to velmi levný způsob. Lahve by měly být vždy pečlivě vyčištěné a dokonale suché. Také by neměly být příliš staré. Takto je možné skladovat potraviny po dobu až 4 měsíců. Obilniny vydrží déle, pokud na víko dózy připevníte gumičkou gázu se solí. Chcete-li mít jistotu, že moli nenapadnou rýži nebo mouku, dejte do dózy pár stroužků česneku. Nemusíte se obávat, že štiplavá vůně prostoupí potravinami.

Jak se zbavit potravinových molů

Pokud se stalo, že se vám potravinoví moli rozmnožili, buďte především trpěliví a důslední. Je potřeba všechny sypké potraviny zkontrolovat a případně přesít, a co je napadané bez lítosti vyhodit do koše. Jejich přítomnost snadno zjistíte i výskytem drobných pavučin či výkalů. Všechny záhyby polic a regálů vysajte a umyjte. Zůstane-li jen jedna schovaná housenka, celý proces by se po pár týdnech znovu opakoval.

Potraviny v dozach iZdroj fotografie: Depositphotos

Zkuste si dělat i menší zásoby potravin a nakupovat pouze množství, o kterém víte, že jej spotřebujete v krátkém čase. Dají se koupit i vábničky na potravinové moly, které mají mnoho podob. Jedná se například o navoněné koule nebo lepící pásky, které vydrží i několik týdnů. Jsou napuštěné feromony, které moly a jiné potravinové škůdce přilákají a zahubí.

V čem nejčastěji skladujete sypké potraviny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články