Se správnou technikou bude čištění lustrů a lamp radost i zábava
adbz.cz » Hobby » Zaprášené lustry a stínidla budou vyčištěné raz dva. Šikovným pomocníkem jsou ubrousky na brýle

Zaprášené lustry a stínidla budou vyčištěné raz dva. Šikovným pomocníkem jsou ubrousky na brýle

I když si myslíte, že na lustr a stínítka lamp se nikdo nedívá, a proto se s jejich čištěním nemusíte zdržovat, opak je pravdou. Špinavý lustr vám bere světlo, a to je veliká škoda.

cisteni spinavy lustr
Zdroj fotografie: iStock

Nahromaděný prach a nečistoty na lampách, jejich stínítkách a lustrech jsou nepříjemnými společníky ve většině domácností. Odstranit je není vždy jednoduché, bývají na špatně přístupných místech a také velmi vysoko. Při běžném úklidu se proto na jejich údržbu často zapomíná, a přitom by občasné setření ušetřilo práci při pozdější důkladné očistě. 

Opatrnosti není nikdy dost 

Špinavý lustr a stínítko na lampách zamezuje průniku světla, proto je lepší neotálet a nečistoty co nejrychleji odstranit. Při údržbě musíte samozřejmě brát ohled na materiál, ze kterého je lustr vyroben, a také čím se ho chystáte čistit. Některý lze snadno vysát, jiný by se nenávratně zničil. Mytí vodou pak také není vhodné pro všechny typy stínidel a lamp. Zkrátka, není to tak jednoduché, jak to vypadá.  

Pokud se pustíte do čištění skleněného lustru, máte několik možností, jak si ušetřit práci. Nejvhodnější na čištění skel jsou utěrky z mikrovlákna, jelikož jsou šetrné a nepoškrábou povrch lustru. Výborně poslouží také ubrousky na čištění brýlí nebo speciální ubrousky na leštění zrcadel. Nečistoty nahromaděné na skle způsobují, že se sklo kazí a správně nerozptyluje světlo, proto byste se čištění měli věnovat častěji a trochu pečlivěji. 

Lustr bude jako nový 

Některé lampy můžeme otřít i vlhkým hadříkem. Otřete stínítko odshora dolů a myslete také na různé záhyby a prohlubně, kde se prach usazuje a drží nejraději. Stínítkem jednou rukou otáčejte dokola a druhou jej postupně umývejte. Pozor na otisky prstů. Pokud se jich chcete vyvarovat, držte samotnou lampu druhým, suchým hadříkem. Některá stínítka lze také vyluxovat vysavačem, ovšem v takovém případě dejte dobrý pozor, ať lampu nezničíte – ne všechna takové zacházení snesou.  

třpytivý lustr
Zdroj fotografie: Pexels

Spoustu času zabere také čištění křišťálového lustru. Pokud jste jeho hrdými majiteli, rozhodně je lepší dbát na jeho pravidelné čištění a důkladnou údržbu provádět jen jednou za čas. Nejlépe k tomu poslouží obyčejná prachovka a pro důkladné čištění poté sprcha nebo sprchová vanička. Tlak vody většinou odstraní i hluboko usazené nečistoty a lustr bude znovu zářit čistotou. Pokud chcete opravdu zazářit, otřete ho hadříkem namočeným v octu. Lustr bude jako nový.