Zachraňte svou orchidej: Domácí infuze ji probere k životu během 48 hodin
adbz.cz » Zahrada » Zchřadlá orchidej znovu ožije díky česnekové infuzi. Stačí do ní rostlinku ponořit

Zchřadlá orchidej znovu ožije díky česnekové infuzi. Stačí do ní rostlinku ponořit

Strádající orchidej velmi rychle zachráníte pomocí této extra výživné zálivky. Na pár chvil do ní květinu ponořte a nechte ji opět vykvést do krásy plné zářivých barev.

pěstování orchidejí
Zdroj fotografie: iStock

Orchideje patří mezi velmi vrtošivé pokojové rostliny, které se však i přes náročnost na péči těší opravdu velké oblibě. Díky svému neobvyklému vzhledu a široké škále nádherných barev a vzorů jsou dokonalou ozdobou jakéhokoliv prostoru. Aby vám však ve vašem domově prospívaly, musíte jim zajistit ty nejlepší podmínky a včas reagovat na jakýkoliv neduh.

Na co si dát při pěstování pozor

Pokud toužíte svou oblíbenou pokojovku udržet v co nejlepším stavu, zaměřte se především na tvorbu ideálních životních podmínek. Jelikož se ve volné přírodě nachází v deštném pralese, vyžaduje teplo, světlo a opravdu velké vlhko. Přímé sluneční paprsky by ji však mohly spálit nebo vysušit a příliš velká zálivka způsobit uhnívání kořenů a vznik plísní. Najít rovnováhu není snadné, ale rozhodně se to vyplatí.

Čím hnojit orchideje

Přestože je v obchodech k dostání velké množství hnojiv, často obsahují nebezpečné chemikálie a toxiny, které by mohly ve skutečnosti při dlouhodobém používání nadělat více škody než užitku. Namísto toho je mnohem šetrnější a bezpečnější využívání přírodních alternativ. Hotovým zázrakem pro ně může být obyčejný česnek, který svými antibiotickými schopnosti působí i na ostatní rostliny a pomáhá v boji proti plísním i škůdcům. Také nastartuje ozdravné procesy, čímž se poškozené květiny mnohem rychleji vzpamatují.

Rozkvetlá orchidej
Zdroj fotografie: Piqsels

Jak na zálivku orchideje

Správné zavlažování orchidejí bývá palčivým problémem, který trápí mnoho pěstitelů a zahradníků. Obecně je doporučováno květinu vyjmout z květináče a ponořit ji do nádoby s vodou na několik minut než nalévat vodu přímo do pěstební nádoby, kde hrozí její zadržování. Postřik listů zase způsobuje rozmnožování bakterií a urychluje hnilobu. Jednou za měsíc je pak vhodné do vody přidat česnek, díky kterému budou rostliny mnohem více kvést.

Jak vyrobit nálev z česneku

Tuto výživnou směs si velmi jednoduše připravíte tak, že do hrnce nalijete litr teplé vody a přidáte tři prolisované stroužky česneku. Přikryjte pokličkou a dalších 24 hodin nechte louhovat. Poté do nálevu namočte orchidej na 20–30 minut a následně ji vyjměte. Kromě větší záplavy barevných a zářivých květů má tento roztok také fungicidní vlastnosti a obohatí květiny o draslík, hořčík, měď, železo, chrom a selen. Zchřadlé orchideje budou po tomto ošetření opět jako nové, a to mnohdy už do 48 hodin.

Zajistěte kvetení orchidejí přidáním česneku