Zchřadlá orchidej znovu ožije díky česnekové infuzi. Stačí do ní rostlinku ponořit

Strádající orchidej velmi rychle zachráníte pomocí této extra výživné zálivky. Na pár chvil do ní květinu ponořte a nechte ji opět vykvést do krásy plné zářivých barev.

pěstování orchidejí i Zdroj fotografie: iStock
                   

Orchideje patří mezi velmi vrtošivé pokojové rostliny, které se však i přes náročnost na péči těší opravdu velké oblibě. Díky svému neobvyklému vzhledu a široké škále nádherných barev a vzorů jsou dokonalou ozdobou jakéhokoliv prostoru. Aby vám však ve vašem domově prospívaly, musíte jim zajistit ty nejlepší podmínky a včas reagovat na jakýkoliv neduh.

Na co si dát při pěstování pozor

Pokud toužíte svou oblíbenou pokojovku udržet v co nejlepším stavu, zaměřte se především na tvorbu ideálních životních podmínek. Jelikož se ve volné přírodě nachází v deštném pralese, vyžaduje teplo, světlo a opravdu velké vlhko. Přímé sluneční paprsky by ji však mohly spálit nebo vysušit a příliš velká zálivka způsobit uhnívání kořenů a vznik plísní. Najít rovnováhu není snadné, ale rozhodně se to vyplatí.

Čím hnojit orchideje

Přestože je v obchodech k dostání velké množství hnojiv, často obsahují nebezpečné chemikálie a toxiny, které by mohly ve skutečnosti při dlouhodobém používání nadělat více škody než užitku. Namísto toho je mnohem šetrnější a bezpečnější využívání přírodních alternativ. Hotovým zázrakem pro ně může být obyčejný česnek, který svými antibiotickými schopnosti působí i na ostatní rostliny a pomáhá v boji proti plísním i škůdcům. Také nastartuje ozdravné procesy, čímž se poškozené květiny mnohem rychleji vzpamatují.

Rozkvetlá orchidej iZdroj fotografie: Piqsels

Jak na zálivku orchideje

Správné zavlažování orchidejí bývá palčivým problémem, který trápí mnoho pěstitelů a zahradníků. Obecně je doporučováno květinu vyjmout z květináče a ponořit ji do nádoby s vodou na několik minut než nalévat vodu přímo do pěstební nádoby, kde hrozí její zadržování. Postřik listů zase způsobuje rozmnožování bakterií a urychluje hnilobu. Jednou za měsíc je pak vhodné do vody přidat česnek, díky kterému budou rostliny mnohem více kvést.

Jak vyrobit nálev z česneku

Tuto výživnou směs si velmi jednoduše připravíte tak, že do hrnce nalijete litr teplé vody a přidáte tři prolisované stroužky česneku. Přikryjte pokličkou a dalších 24 hodin nechte louhovat. Poté do nálevu namočte orchidej na 20–30 minut a následně ji vyjměte. Kromě větší záplavy barevných a zářivých květů má tento roztok také fungicidní vlastnosti a obohatí květiny o draslík, hořčík, měď, železo, chrom a selen. Zchřadlé orchideje budou po tomto ošetření opět jako nové, a to mnohdy už do 48 hodin.

Zajistěte kvetení orchidejí přidáním česneku

Jak a čím zaléváte své orchidej vy?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články