Jak odstranit rez ze zahradního nářadí: Stačí nechat působit sodu a ocet, nakonec je promaže obyčejný olej

Postupem času začne téměř všechno kovové zahradnické náčiní rezivět. Naštěstí existuje tento dokonalý jednoduchý trik, pomocí kterého můžete snadno všechnu rez odstranit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kovové zahradnické nářadí často reziví z důvodu svého vystavení velké vlhkosti. Jakmile se jednou rez na vašem nářadí objeví, máte jistotu, že bude přibývat a pomalu postupovat dále. Pokud se vám nepodařilo vzniku rzi předejít, vyzkoušejte tento jednoduchý postup, pomocí něhož snadno a účinně odstraníte všechen rezavý povlak. Za chvíli bude vaše nářadí dokonale čisté a zářivě lesklé jako nové. Nemusíte utrácet peníze za čističe ani ztrácet čas namáhavým drhnutím.

Co budete k odstranění rzi potřebovat

Pro odstranění rezavého povlaku budete potřebovat jen pár surovin ze své domácnosti. Nemusíte utrácet peníze za speciální odrezovače a drahé čisticí prostředky plné nebezpečné chemie. K vyčištění zahradnického nářadí si připravte láhev octa, papírový ubrousek, starý kartáček na zuby, jedlou sodu, vodu a minerální olej. Za pár korun bude vaše zrezivělé zahradnické náčiní vypadat opět jako nové.

Jak vyčistit zahradnické náčiní 

Jakmile máte veškeré pomůcky připravené, je načase pustit do se práce. Nejprve ocet přelijte do lahvičky s rozprašovačem a aplikujte ho na zrezivělé nářadí. To pak zabalte do papírového ubrousku a odložte do plastové nádoby. Zabalené zahradnické nářadí ještě jednou poprašte octem a nechte 2 hodiny působit. Následně nářadí z papírového ubrousky vyjměte a zbytek nečistot dočistěte starým kartáčkem. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Takto očištěné nářadí položte do kyblíku nebo lavoru, zasypte trochou jedlé sody a zalejte vodou. Pomocí starého zubního kartáčku opět všechno nářadí důkladně vyčistěte a nakonec nechte vyschnout. Jakmile máte zahradní nářadí dokonale vyčištěné, pomocí minerálního oleje potřete všechny pružinky a pohyblivé části, aby vám nářadí skvěle fungovalo. 

Jak vzniku rzi předejít

Rezavění vašeho zahradního nářadí můžete předejít, pokud budete pravidelně věnovat čas jeho údržbě. Rez vzniká a šíří se zejména ve vlhkém prostředí, proto jakmile skončíte práci na zahradě, všechno nářadí důkladně vyčistěte a vysušte. Skladujte nářadí na suchém místě, kde je zajištěn pravidelný přísun čerstvého vzduchu. V důsledku málo větraných prostor a příliš velké vlhkosti se může kromě rzi na vašich nástrojích objevit také plíseň, která postihuje zejména rukojeti zahradních nástrojů. 

Jak doma čistíte zahradnické nářadí vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Zobrazit další články