3 snadné způsoby, jak si doma namnožit hortenzie | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Namnožte si hortenzie pomocí řízkování. Zahrada bude překypovat nekonečným množstvím barevných keříků

Namnožte si hortenzie pomocí řízkování. Zahrada bude překypovat nekonečným množstvím barevných keříků

Vyzkoušejte jednu ze tří metod, jak si doma namnožit hortenzii. Je to jednoduché, ale chce to čas a trpělivost. Pokud se vám ulomila větev, je škoda ji vyhodit, tak proč si ji nenechat zakořenit a vypěstovat si tak další rostlinu.

hortenzie 2
Zdroj fotografie: Depositphotos

Množení hortenzií je neuvěřitelně snadné. Pokud chcete z jedné rostliny udělat více a nekupovat nové, vyzkoušejte jednu z těchto tří metod, které zvládnete sami.

Jak vypěstovat novou hortenzii z řízků

Vypěstovat novou rostlinu z řízků je jednoduché, ale po uříznutí s ní musíte pracovat rychle. Budete potřebovat jen ostrý nuž nebo nůžky, květináč se substrátem a růstový stimulant. Řez je dobré provést v místě, kde se hortenzie rozvětvuje, spodní listy odstraníte a tu část, která bude v zemině namočíte do růstového stimulantu.

Pak už jen zbývá vybrat vhodné místo, nechat květinu růst a nezapomínat na pravidelnou zálivku. Množení rostliny za pomoci řízků se doporučuje na jaře, ale pokud se vám ulomí větev v průběhu roku, můžete jí zkusit nechat kořenit. Uvidíte, třeba se vám to povede.

hortenzie v kvetinaci
Zdroj fotografie: Pixabay

Zakořenění ohnuté větve z rostliny

Nejjednodušší metoda, která vám zabere asi minutu času. Větev která je nejblíže k zemi, ohnete a zasypete ji hlínou, pro jistotu můžete ještě zatížit kamenem nebo cihlou. Dávejte pozor, aby se větev nezlomila nebo jinak nepoškodila. Časem pustí sama kořeny, pokud tak učiní nebude potřebovat mateřskou rostlinu a v tuto chvíli je potřeba rostliny od sebe oddělit.

Zakořenění ve vodě

Tuto metodu zná skoro každý. Potřebujete jen průhlednou sklenici, abyste viděli zda rostlina už pouští kořeny, vodu a použít můžete i růstový stimulant. Důležité je pravidelně vodu vyměňovat, aby se nakazila. Rostlinu umístěte do sklenice tak, aby byla stopka ponořená, ale ve vodě nesmí být listy a jiné části rostliny, které by časem začali hnít. Sklenici dejte například na parapet, kde bude mít hortenzie dostatek slunečního světla.

hortenzie ve vaze
Zdroj fotografie: Unspalsh

Pokud se vám neosvědčí jedna metoda můžete vyzkoušet jinou, ale určitě se vám zadaří. Navíc je to zadarmo a jediné co vás to bude stát, je čas a opravdu to chce trpělivost. Tyto způsoby můžete vyzkoušet i u jiných rostlin.

Zdroj: Ugly Duckling House