Kočka nereaguje, když ji přivoláte? Asi je jí to ukradené | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Proč kočka nereaguje na své jméno? Moc dobře mu rozumí, problém je jinde. Proto buďte opatrní

Proč kočka nereaguje na své jméno? Moc dobře mu rozumí, problém je jinde. Proto buďte opatrní

Vědci se pokusili zjistit, zda kočky vůbec rozpoznají, když na ně voláte jménem. Zvukové signály rozeznají, problém je úplně někde jinde.

smutna kocka parapet
Zdroj fotografie: iStock

Kočičí inteligence je zatím málo prozkoumaná, protože s vědci tato nezávislá zvířata nijak zvlášť nespolupracují na rozdíl například od psů. Zdá se však, že kočky dobře znají své jméno a rozumí, když na ně voláte. Ale reagují jen zřídkakdy. Možná jste si všimli, že někdy vás chlupatý mazlíček zřetelně slyší, vrtí ušima a pohybuje hlavou, ale nepřiběhne. Podle vědců je jim to prostě ukradené a přijdou, až na to budou mít náladu.

Kočky dokáží rozlišovat zvukové signály

Vědci předpokládají, že domácí kočky jsou schopné rozlišit své jméno od slov s podobným zvukem. Podobně jako psi totiž rozeznávají zvukové signály lidské řeči a velmi dobře se učí. Kočky však kvůli své nezávislosti nemají potřebu ani zájem se chlubit tím, že se něco naučily. Tým bioložky Atsuko Saito se pokusil pomocí techniky habituace a učení, která se často používá ke studiu chování zvířat, vše ověřit.

Vědci požádali majitele, aby svým mazlíčkům přečetli 4 podstatná jména, která se rytmem a délkou podobala přezdívce zvířete. Většina koček zpočátku projevovala pozornost vrtěním ušima, ale po čtvrtém slově přestala reagovat. Pátým slovem bylo jméno zvířete. Výzkumníci si všimli, že 9 z 11 koček na své jméno reagovalo. Jeho zvuk byl zvířatům povědomější než ostatní slova. Vědci tvrdí, že to ale neznamená, že by kočky rozuměly lidské řeči. Jen dokážou rozlišovat zvukové signály.

Klíčové je vybrat kočce správné jméno

Kočky jsou nezávislé i náladové. Jsou citlivé na různé hlasové charakteristiky, jako je barva hlasu nebo hlasitost. Mohou mít špatnou náladu a nemusí mít chuť komunikovat. V této situaci bude jednoduše ignorovat všechny vaše pokusy oslovit ji jménem. To neznamená, že by to dělala natruc svému páníčkovi, spíš je jí to v danou chvíli nepříjemné. Nezlobte se a nekřičte na ni. Zkuste ji zavolat později, nálada se může změnit a třeba přijde.

kote kocka
Zdroj fotografie: Pixabay

Podle bioložky s vámi kočka bude komunikovat jen v případě, že bude sama chtít. Vysvětlení je banální. „Protože je to přece kočka,“ podotkla Saito. Jedním z důvodů, proč na vaše přivolání nemusí reagovat, může být i to, že jste nevybrali správné jméno. To by mělo mít jednu nebo dvě slabiky, aby si ho ideálně ještě kotě rychle zapamatovalo. Rozhodně byste kočkám neměli dávat dlouhá nebo špatně vyslovitelná jména.

Jak reaguje vaše kočka na zavolání?

Zdroj: TheSprucePets