Úplné vybělení ponožek může být v některých případech náročné. K obnovení zářivé barvy jsou skvělým pomocníkem vaječné skořápky

Zašpiněné bílé ponožky nemusíte nutně vyhazovat do koše. Vybělit vám je pomůže jediná věc, kterou má ve své domácnosti naprosto každý.

i Zdroj fotografie: RichardBH from Hamilton, Canada/ Creative Commons Attribution 2.0
                   

Pokud jste si po vyprání všimli, že jsou ponožky stále zašpiněné nebo mají šedý odstín, nemusíte je nutně vyhazovat do koše. Ačkoli si s nimi nedokáže poradit žádný prostředek z prodejny, pomohou vám obyčejné vaječné skořápky. Ty podle webu DomekiOgrodek stačí spolu s ponožkami vložit do bubnu pračky. Metoda se osvědčila i v případě jiných kusů oblečení. 

Vaječné skořápky vybělí špinavé bílé ponožky 

Existují určité kusy oblečení, které může být skutečnou výzvou vyprat. Řeč je především o bílých ponožkách, na nichž se velmi snadno tvoří skvrny a zůstávají i po běžném nošení zašpiněné či šedé. S jejich očištěním si poté často neporadí ani ten nejsilnější prací prostředek či jiné výrobky určené pro čištění látky. Mnoho lidí je proto již po několika použitích raději vyhazuje do koše, což ovšem není úplně nutné. 

Zašpiněné bílé ponožky totiž můžete opět vybělit poměrně snadno, avšak je k tomu zapotřebí použít správný postup. Aby látka získala zpět svou barvu a vydržela čistá po dlouhou dobu, budete potřebovat obyčejné vaječné skořápky. Ty mimo jiné působí zcela přirozeně a poskytnou vám mnohem lepší výsledky, než jakýkoli komerční výrobek. Stačí je rozdrobit, vložit do sáčku na prádlo, pečlivě uzavřít a spolu s ponožkami vhodit do bubnu pračky. Přístroj poté stačí zapnout běžným způsobem a začnou se dít zázraky. 

Metoda se osvědčila i v případě ubrusů a závěsů 

Metoda použití vaječných skořápek funguje i na jiné druhy oblečení a pomůže vám také vybělit například ubrusy, závěsy či povlečení. Samozřejmě je dobré v takovém případě použít větší množství směsi, aby byla metoda co nejefektivnější (ponožky jsou malé a nevyžadují tolik skořápek). Na webu adbz jsme také psali o tom, proč byste měli dávat ponožky do mikrovlnné trouby. Tento jednoduchý trik ocení každý, komu je doma zima.  

vaječné skořápky iZdroj fotografie: Freepik
Vaječné skořápky vám pomohou vybělit špinavé ponožky

Tipy, jak chránit ponožky před šedivěním 

Aby vaše ponožky vydržely krásné a bílé po dlouhou dobu, rozhodně byste je nikdy neměli prát otočené naruby. Většina nečistot se totiž usazuje zejména na vnější části oblečení, a proto by nemusely být zcela odstraněny. Při praní je také podle serveru TheSpruce dobré používat horkou vodu, protože studená si nedokáže tak dobře poradit se šedým zabarvením a silnějšími skvrnami. Je také vhodné nenosit je v případě, že jdete do přírody nebo sportovat, protože by se snáze opotřebovaly a zašpinily.

Jak perete bílé ponožky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články