Šikovné ženě stačilo 12 měsíců, aby z polorozpadlé barabizny vytvořila útulné zázemí, které by leckdo záviděl

Této ženě se podařilo renovovat polorozpadlou chalupu v rekreační útulný dům. Zpočátku však chtěla celé stavení zbourat a začít komplet od znova.

i Zdroj fotografie: S vědomím Alenn K.
i Zdroj fotografie: S vědomím Alenn K.
i Zdroj fotografie: S vědomím Alenn K.
i Zdroj fotografie: S vědomím Alenn K.
i Zdroj fotografie: S vědomím Alenn K.
i Zdroj fotografie: S vědomím Alenn K.
i Zdroj fotografie: S vědomím Alenn K.
i Zdroj fotografie: S vědomím Alenn K.
i Zdroj fotografie: S vědomím Alenn K.
Dalších 5 fotografií
Dalších 5 fotografií
                   

Přestavby domů mohou dát mnohdy zabrat, a to jak časově, tak i finančně. Když si však tato mladá žena pořídila pozemek se starou chalupou, rozhodla se, že renovace je v jejím případě tou nejlepší cestou. Díky svému jedinečnému plánu přeměnila „starý vrak“ na zanedbaném pozemku ve stylový rekreační dům se vším, co potřebujete k bydlení v teplém počasí. Tedy s toaletou a sprchovým koutem, kuchyní s jídelnou, obývacím pokojem a ložnicí. 

Stará chalupa

Mladá žena tvrdí, že v době, kdy si pozemek s polorozpadlým domem prohlížela, vypadalo vše velmi ponuře. Na panelovém domu byly viditelné známky času a zanedbání, veškeré vybavení bylo zastaralé a zahrada zcela zarostlá plevelem, přičemž vnitřní prostory byly zavaleny harampádím. Nabídka však vycházela levně, a proto se rozhodla zakoupit toto místo a vše od základu změnit. Zpočátku si myslela, že domu nelze pomoci a bude muset být zbourán, ovšem stavební firma si účtovala příliš vysoké částky.

Po chvíli uvažování se proto rozhodla uskutečnit plán B, tedy starou chalupu přestavět podle svých představ na letní domek se třemi místnostmi a koupelnou. Nejprve pomocí počítačového programu změřila všechny parametry domu a v závislosti na nich pak vytvořila model každé místnosti. Základy domu byly naštěstí zdravé a nevyžadovaly žádné opravy, což jí ulehčilo hodně práce. Na přední straně domu byl také ponechán obklad a dřevěné prvky byly očištěny od starých nátěrů a natřeny šedou barvou.

Střecha a interiér

Stará střecha byla odstraněna, všechny krovy byly vyměněny a následně znovu pokryty plechem, přičemž stejným způsobem proběhly úpravy na verandě. Polorozpadlá dřevěná okna byla poté nahrazena plastovými okny s dvojitými skly a bezpečnostními roletami. Poté přišla řada na předělání interiéru. Nejprve bylo nutné vše vyklidit a odvézt na skládku a poté si rozmyslet, zda zavést izolaci. To ovšem bylo podle majitelky zbytečné, neboť místo chtěla pouze k rekreačním účelům během letních měsíců. Proto v domě neinstalovala ani topení. 

iZdroj fotografie: S vědomím Alenn K.

Stěny byly následně pokryty dřevěným obložením a podlaha zůstala stejná, neboť byla dle majitelky poměrně zachovalá. Díky počítačovému programu si pak mohla přestavět každou místnost dle libosti. Zvolila však minimalistický styl s eko skandinávským nádechem, protože se snažila držet co nejmenšího rozpočtu. Všechny stěny (včetně stropu) proto namalovala nabílo. Díky tomu opticky uvolnila prostor místností a učinila je mnohem prostornějšími – k tomu přispěly také dveře mezi místnostmi, které se od sebe zcela liší. 

Nábytek v domě

Nábytek v tomto rekreačním domě, který majitelka změnila ze starého vraku ve stylově útulné obydlí, klade taktéž důraz na minimalismus. Jediným kusem nábytku, který zde paní domu nechala a opravila jej, byla kuchyňská linka – zabírala totiž příliš místa, ale její funkčnost musela být zachována. V návaznosti na to se také uvnitř rozhodla vybudovat samostatnou toaletu a koupelnu, neboť je chalupa postrádala. Nechala proto do domu zavést vodovod a kompaktní elektrický bojler. Nakonec byl dům renovován výměnou starých rozvodů. 

Galerie

Dalších 5 fotografií
Dalších 5 fotografií

Jak dlouho byste na takovém místě zůstali vy?

Zdroj: FB
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články