Pěstování muškátů je nepřímé hubení včel. Marně se z nich totiž pokoušejí sbírat pyl a v důsledku toho umírají

Včely jsou pro správné fungování ekosystému nepostradatelné. Jsou ale i rostliny, které jim nesvědčí, například tolik oblíbené muškáty.

muškáty na okně i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pěstování muškátů (Pelargonium) má v naší zemi velmi dlouhou tradici. A není se čemu divit. Nejen, že jsou poměrně nenáročné na pěstování a může je tak vysadit i zahradník–amatér, jejich květy navíc rozzáří každé slunné zákoutí od května až do prvních mrazů. Navíc jsou k dostání v mnoha barevných provedeních a v truhlíku se tedy mohou vyjímat různobarevné plné květy. Přestože lidskému oku tyto krásné květy velmi lahodí, hmyzu přináší o poznání méně radosti. A to hlavně včelám, které se jen marně snaží z květů získat pyl, který bohužel nenacházejí.

Záleží-li vám na včelách, pelargonie oželte

Včely zdaleka nepředstavují jen poněkud otravný hmyz. Naopak, v ekosystému mají nepostradatelné místo a udržují jej v rovnováze. Včel bohužel kvapem ubývá, a to i přesto, že každý může přispět svou troškou do mlýna, aby včely nevymřely úplně. Včely jsou pro rostliny stejně důležité jako rostliny pro včely. Posbíraný pyl představuje pro včely potravu a díky opylení dojde k produkci semen a rozmnožování rostlin. Právě u pelargonií je tento proces ale problematický.

Muškáty sice svými krásnými květy vábí hmyz, včely nevyjímaje, bohužel tyto květy ale žádný pyl neobsahují. Obecně bývají květy připravené na opylení tak, aby včela při náročném procesu měla co nejméně práce. Protože ale u muškátů hledá včela cenný pyl marně, vynaloží spoustu energie, zeslábne a v úlu následně umře. Pokud vám tedy záleží na rovnovážném ekosystému a ceníte si všeho, co pro vás včely dělají, místo pelargonií raději vysaďte na balkon či terasu jiné rostliny.

Co můžete vysadit místo pelargonií

Nabízí se spousta možností, vždy ale vycházejte z toho, jaké stanoviště jste schopni rostlinám nabídnout, aby prosperovaly. Krásně vypadají v truhlících či jiných vhodných nádobách levandule, sedmikrásky, lilie či chrpy. Velmi oblíbené jsou ale i květinové louky. Vlastní kousek louky si můžete pohodlně vypěstovat uprostřed města a následně se kochat romantickým výjevem. Květy jsou navíc medonosné, takže pro včely ideální. V obchodech jsou k dostání už namíchaná semena a výhodou je, že postupně kvetou jednotlivé druhy. Stejně jako na louce.

Luční kvítí ve váze iZdroj fotografie: Piqsels

Pokud vám není příroda lhostejná a rádi byste pro potěšení vlastní či vašich dětí udělali něco navíc, kupte domeček pro hmyz, jinak známý jako hmyzí hotel. Přináší hned několik výhod. V prvé řadě funguje jako lákadlo pro opylovače, vaše rostliny tak pokvetou a bude o ně velmi dobře postaráno. Přiláká ale i další užitečný hmyz, který se postará o eliminaci škůdců. Hmyzí hotel si můžete jednoduše vyrobit i doma.

Jaké rostliny byste vysadili místo muškátů vy?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články