Zrovna jste doprali a prádlo přesto divně zapáchá? Problém můžete vyřešit během chvilky

I naprosto běžné návyky při praní mohou ve skutečnosti škodit. Zapáchající prádlo hned po vytažení z pračky přitom může mít vícero důvodů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud není vaše prádlo po vyprání takové, jaké byste si představovali, zpozorněte. Nepříjemný odér nemusí značit špatně zvolený prací prostředek, ale dost možná spíše problémy s tvrdostí vody nebo s kondicí vaší pračky. Proti tomuto problému lze zakročit rychle a rázně, stačí vsadit na osvědčený trik.

Jak dokonale vyčistit pračku

Jestliže máte dojem, že problém bude pravděpodobně ve vašem spotřebiči (protože je příliš starý apod.), pak začněte důkladným vyčištěním nejenom bubnu, ale kompletně celých útrob pračky. Potřebovat budete jen ocet a jedlou sodu. Začněte octem. Nalijte do do zásobníku na prací prostředek a spusťte pračku na ten nejdelší a nejteplejší program.

Poté totéž zopakujte s jedlou sodou. Té budete potřebovat dvě lžíce a aplikovat ji musíte přímo do bubnu pračky. Nakonec zbývá ještě celou pračku definitivně pročistit tak, že ji zapnete ještě jednou na tentýž program, ale tentokrát naprázdno. Následně hadrem vyčistěte buben a nezapomeňte ani na gumu těsnění. Zvláště za jejími okraji se může ukrývat mnoho nečistot.

Jak vyčistit zásobník na aviváž

Všechny části pračky však takto vyčistit nelze. Například zásobník na prací prostředky se bez vaší cílené péče neobjede. Vyjměte ho proto (obvykle má v horní části umístěnou šikovnou páčku, kterou stačí jen nadzvednout) a vložte do kbelíku s teplou vodou, v níž jste rozmíchali saponát. Nehte 15 minut působit a poté dočistěte houbičkou. Všechny nečistoty se rozpustí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Za páchnoucí prádlo může tvrdá voda

Ve hře však může být i další faktor: tvrdá voda. Tu poznáte například podle toho, že vám mýdlo při mytí rukou pění jen málo nebo dokonce vůbec. Po pročištění pračky výše popsaným způsobem se proto vyplatí přidávat do praní jedlou sodu anebo specializovaný prostředek, určený právě na změkčení vody během pracího cyklu. Vhodné je také prát prádlo na vyšší teplotu, to zabrání usazování nečistot v textiliích, a tím i nepříjemnému zápachu.

Zkontrolujte množství pracího prostředku

Důvodem nelibě vonícího prádla může být i prací prostředek, který používáte. Nezáleží však ani tak na druhu, jako spíše na použitém množství. Mnoho lidí si myslí, že pokud dají pracího gelu nebo prášku více, pak se prádlo lépe vypere. Pravdou je ovšem pravý opak. Obzvláště se tento přístup nevyplácí u moderních silně koncentrovaných prostředků, které mohou ve větším množství v prádle skutečně nepříjemně zapáchat.

V takovém případě by vám mělo pomoci prosté propláchnutí prádla čistou vodou. Pokud to však nepomůže, budete ho muset strčit do pračky ještě jednou, ale tentokrát bez jakéhokoliv pracího prostředku. A hlídejte si také množství prádla, které perete. Pokud ho do bubnu dáte jednoduše příliš moc, nikdy se dobře nepropláchne čistou vodou, a následně bude samozřejmě také zapáchat.

Jak řešíte problém s nelibě vonícím prádlem vy?

Problém se někdy může ukrývat i ve špatně zvoleném pracím programu. Projděte si zásady správné volby

Zdroj: TipsAndTricks

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články