Jak vyčistit dlaždice v koupelně od plaku: Pracím mýdlem, sodou či okenou

Obklady v koupelně vyžadují zvláštní pozornost a pravidelnou péči. Právě toto místo je totiž nejvíce ohroženo tvorbou plaku a dalších usazenin. Vsaďte na domácí přípravky.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Právě proto se zkušené hospodyně dělí o osvědčené nástroje, které se jim už mnohokrát vyplatily. Hlavní výhodou jsou nízké náklady a přítomnost surovin v domácnosti. Obvykle si také můžete udělat přesně takové množství přípravku, jaké zrovna potřebujete. Nebudou vám tedy zůstávat zbytky, které by někde zasychaly, nebo dokonce plesnivěly. Nemluvě o ekologičnosti, která se nedá srovnávat s běžně dostupnými agresivními chemickými přípravky. Takže jak na to?

Prací mýdlo

Tento nástroj vás dovede zachránit i v případech, kdy dlaždice nebyla umytá od novoty. Dokáže totiž vybělit i velmi zašlé nečistoty, a dokonce i spáry. Použití je však na místě pouze v těch případech, kdy jsou obkladačky světlé barvy. Jednoduše naneste mýdlo na houbu, rozetřete na celý povrch a nechte 10–30 minut působit. Pak už jen všechno otřete čistou houbičkou a pak ještě vezměte do sucha.

Jedlá soda

Soda je univerzálním pomocníkem prakticky při jakémkoli domácím úklidu. Běžně si totiž poradí i s tak náročnými oponenty, jako je plíseň nebo rez. Obyčejný plak nebo jiné klasické usazeniny tak prakticky nemají šanci na přežití. Můžete ji nanést přímo na houbu, ošetřit inkriminovaný povrch a ještě počkat 20 minut do plného efektu. Pak už sodu jen smyjte.

iZdroj fotografie: Pixabay

Klasická okena

Mnoho domácích vychytávek vzniká v momentě, kdy se lidé rozhodnou využít nějaký čisticí přípravek pro jiný než původní účel. Výrobce to dost možná nezamýšlel, ale s dlaždicemi vám perfektně pomůže i klasická okena. I tento nejlevnější čistit skel si dokáže poradit se zašlými dlaždicemi, které jsou pokryty vším možným včetně plaku. Použijte ji stejně jako na okna, výsledek je prakticky zaručen.

Jak zatočit s vodním kamenem? Sklo, nerez i dlaždice budou 3 měsíce zářit bez jediné skvrny. Konečně funkční návod

Soda a ocet

O sodě už jsme se zmínili, nelze tedy vynechat její kombinaci s octem. Pokud jste někdy kupovali tzv. krtka, tedy granulovaný přípravek na protažení odpadu, kombinace sody a octa vytváří obdobný efekt. Jakmile totiž obě složky spojíte, dojde k chemické reakci v podobě pěnění. Není se čeho bát, tato reakce je vítaná. Právě pěna si totiž poradí s odolnými usazeninami a dalšími nečistotami. Nechte ji tak 20 minut působit a pak opláchněte čistou vodou.

Úklid které části koupelny je pro vás nejnáročnější?

Zdroj: WikiHow
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Zobrazit další články