10 míst v koupelně, které lidé neuklízí | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » 10 míst v koupelně, která skoro každý zapomíná uklízet. Jsou rájem pro bakterie a viry všeho druhu, množí se zde nejvíce

10 míst v koupelně, která skoro každý zapomíná uklízet. Jsou rájem pro bakterie a viry všeho druhu, množí se zde nejvíce

Koupelna je oázou pro bakterie a viry, a proto by se jejímu úklidu mělo věnovat dostatek pozornosti. Zpravidla se však na těchto 10 míst nevědomky zapomíná.

sprchova hlavice
Zdroj fotografie: Depositphotos

Asi každému je jasné, že koupelna je jedním z největších zdrojů špíny. Není se čemu divit, v lidském těle je asi 100 bilionů bakterií, což odpovídá asi 2,2 kilogramům mikroskopických tvorů. Nyní toto číslo vynásobte počtem lidí, kteří společnou koupelnu používají. Celkem nechutné, že? Proto by se měla řádně uklízet, což se u vás nejspíše, je ovšem velká šance, že na těchto 10 míst zapomínáte.

Sprchová hlavice nemusí být nutně čistá

Nejlepší jak po ránu, kdy jste toho moc nenaspali, tak také na večer, když se ke spánku teprve chystáte. Je naprosto úžasná, dokud nezačne docházet do bodu, kdy místo krásného proudu z ní voda stříká z náhodných míst. Čím to je? V průběhu času se hlavice začíná přirozeně ucpávat. Pro její vyčištění byste měli napustit sáček bílým octem, uvázat jej okolo ní a nechat přes noc. Ráno jen zbytky vydrhněte kartáčkem.

tekouci sprchova hlavice
Zdroj fotografie: Freepik

Sprchový závěs vám za praní poděkuje

Jak špinavý může takový závěs být? Odpověď, jak asi tušíte, je hodně. Sprchové závěsy jsou vyloženě magnety na špínu a bakterie. Pokud o tom pochybujete, zkuste se podívat na jejich švy a záhyby. Dobrou zprávou ovšem je, že je můžete dát jednoduše vyprat. Pokud se na nich již stihla rozšířit plíseň, tak k pracímu prášku přilijte i čtvrt šálku Sava nebo bělidla.

Na záchod a jeho okolí je potřeba pořádně dohlížet

Tento úklid je jedním z těch méně zábavných, ale na druhou stranu za něj budete velmi vděční. Vydrhnout je totiž potřeba celou základnu toalety. Na to se asi úplně netěšíte, ale dost to eliminuje zápach. Použijte tedy buď dezinfekční sprej či bílý ocet a toaletu polijte. Velkou pozornost věnujte místům, kde se setkává s podlahou.

zavreny bily zachod
Zdroj fotografie: Freepik

Koupelnová podložka je rájem pro bakterie

Tato informace je pro vás již ze základní školy nejspíš známá, přesto není na škodu ji zopakovat. Víte, kde se nejlépe daří plísním a bakteriím? V temném, věčně vlhkém a nerušeném prostředí. To přesně odpovídá vaší koupelnové podložce. Proto byste ji měli alespoň jednou týdně hodit do pračky na 90 stupňů.

Držák na zubní kartáčky může být zrádný

Zuby byste si nevyčistili kartáčkem vytaženým z koše, že? Proto byste jej neměli skladovat na zárodečném místě a tím přesně je držák. Většina choroboplodných zárodků umře, jakmile jsou vystaveni na kyslík, proto byste měli kartáček vždy nechat raději na vzduchu. Co se týče čištění držáku, měli byste jej provádět jednou týdně a to tak, že jej omyjete v horké mýdlové vodě.

drzak na zubni kartacek
Zdroj fotografie: Freepik

Dezinfikovat byste měli i držák na toaletní papír

Tohle zní možná divně a říkáte si, že je to naprosto zbytečné, opak je ovšem pravdou. Pokaždé, když spláchnete své WC, všechny zárodky, které se v něm nacházely, se rozprsknou do prostoru. Jednoduše jsou venku a v malinkých kapičkách se dostávají na věci okolo sebe, i na držák. Čistit byste jej měli pomocí dezinfekčního spreje, který nejprve necháte zaschnout, poté nastříkáte nový a ten již smyjete.

Vypínač na světla je zdrojem toho nejhoršího

Co je to první, na co sáhnete, když vstoupíte do koupelny? Vypínač od světel. Jakmile si tedy umyjete ruce a jdete z koupelny pryč, tak je máte okamžitě špinavé v momentě, kdy zhasnete. Teď si vezměte, kolik lidí vejde do koupelny si umýt špinavé ruce a těmi nemytými rozsvítí. Raději jej tedy každý den přejeďte antibakteriálním ubrouskem.

ruka blizici se k vypinaci
Zdroj fotografie: Freepik

Prostor za umyvadlem je skrýš pro bakterie

V temných a zatuchlých prostorách se zárodkům a plísním daří obzvláště dobře. A přesně takový prostor jim poskytuje místo za umyvadlem. Naštěstí jej můžete celkem jednoduše vyčistit. Jednou za měsíc namočte papírové utěrky do bílého octa a obtočte je okolo. Nechejte působit přes noc, ráno zbytky vyčistěte kartáčkem a máte hotovo.

V zrcadle byste se měli jasně vidět

Ať už sdílíte koupelnu s kýmkoliv, jeden problém určitě znáte, je jím zamlžené zrcadlo. Zapařit se může při pouštění teplé sprchy, občas vám tam při čištění zubů prskne pasta a při používání gelu či laku na vlasy jakbysmet. Proto byste měli všechna zrcadla pravidelně odmlžovat a čistit.

zena se maluje pred zrcadlem
Zdroj fotografie: Freepik

Odpadkový koš není tvořen jen pytlem

Koš byste měli vynášet dříve, než bude přetékat takovým způsobem, že pytel nepůjde ani zavázat. To ovšem není vše, co musíte udělat. V pytli je sice největší nepořádek, ale důležité je i čistit samotou konstrukci koše. Po vynesení odpadků tedy dejte koš do sprchy a smyjte jej horkou vodou. Naneste na něj směs dvou polévkových lžic bílého octa a jednoho litru horké vody, nechejte chvíli působit a opláchněte také.

Zdroj: Howstuffworks