Jednoduché rady a tipy jak na krásnou, elegantní a útulnou koupelnu
adbz.cz » Hobby » I malou koupelnu lze proměnit v útulný a elegantní ráj na Zemi. Stačí zvolit vhodné barvy a správně umístit vybavení

I malou koupelnu lze proměnit v útulný a elegantní ráj na Zemi. Stačí zvolit vhodné barvy a správně umístit vybavení

Jednoduché rady a tipy, pomocí kterých vytvoříte z vaší koupelny místnost plnou elegance, pohodlí a relaxace.

rucniky v koupelne
Zdroj fotografie: Unsplash

Koupelna je nedílnou součástí každé domácnosti a její funkce je nejen hygienická, ale také relaxační a odpočinková. Mnohdy nám totiž po celém dlouhém dni nepomůže nic tolik, jako horká vana s pořádnou porcí pěny a voňavého olejíčku, který nás dokonale uvolní. Jak ale dosáhnout toho, aby z této místnosti přímo vyzařovala čistota, elegance a pocit pohodlí? Vyzkoušejte tyto jednoduché rady a tipy a vytvořte si z vaší koupelny oázu klidu.

Sprchové hlavice, trubky a hadice

Pokud se teprve chystáte zařizovat vaši koupelnu, investujte finance spíše do sprchových hlavic umístěných ve stěnách, nebo takových, které lze lehce zasunout ať už do vany, nebo opět do stěny. Nejenže to působí esteticky mnohem lépe než dlouhé sprchové hadice, ale také budete mít méně práce s jejich čištěním a leštěním.

sprcha ve stene
Zdroj fotografie: Unsplash

Sprchový závěs

Mnohem lépe než sprchový závěs působí například skleněná nebo zděná alternativa. Pokud tedy pracujete na přípravě vaší koupelny, zkuste místo klasického závěsu z umělé hmoty zvolit spíše skleněná dvířka nebo například delší zděné stěny, které budou pro svůj účel více než dostačující a také mnohem vkusnější a designově na vyšší úrovni.

sprchovy kout
Zdroj fotografie: Freepik

Prostor pro ručníky

Důležitým prvkem v koupelně nejen z hlediska estetiky, ale také funkčnosti je řádný prostor pro ručníky. Když jsou totiž umístěné na sobě nebo na jednom místě, nepůsobí to dobře. Především se pak ale jedná o ideální podmínky pro množení bakterií, jelikož více ručníků na sobě hůře schne a také z hlediska hygieny nelze mluvit o zrovna nejideálnějším řešení.

relax v koupelne
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vhodné barvy

Dalším faktorem, který ovlivňuje celkový vzhled koupelny, jsou její barvy. Jelikož se většinou jedná o menší místnost, doporučuje se použití neutrálních nebo světlých barev, které prostor krásně prosvětlí a opticky zvětší. Vhodné a jemné doplňky poté celou koupelnu doplní a vhodně dotvoří její celkový design.

neutralni barvy v koupelne
Zdroj fotografie: Freepik

Rostliny

Rostliny všeobecně patří k prvkům, které napomáhají vytvořit pocit pohodlí a klidu. Zvolte tedy několik rostlin i do vaší koupelny. Je však důležité vybrat správné druhy, jež se hodí do podmínek, ve kterých dochází k častější změně teplot a je zde vyšší vlhkost. Jedná se například o kapradí, bambus, lopatkovec, šplhavici a řadu dalších. K rostlince poté vyberte květináč ladící s barvou koupelny a umístěte ho například na roh vany, poličku, skříňku nebo i na zem. Představivosti se meze nekladou.

rostliny v koupelne
Zdroj fotografie: Depositphotos

Koupelnové koberce

Koupelnové koberce jsou prvkem, který působí dobře a také napomáhá k lepšímu udržení čisté podlahy bez mokrých skvrn. Dbejte však na jejich pravidelné a řádné čištění, jelikož se jedná o látkový výrobek, který hůře schne, především když je uložený na zemi. Pravidelné větrání, praní nebo jiné čistění je tedy nutností, která zabraňuje riziku tvorby bakterií a také možného zápachu.

koberec v koupelne
Zdroj fotografie: Freepik

Dostatek prostoru

I když se často jedná o menší místnosti, zkuste je rozvrhnout tak, abyste měli dostatek prostoru pro veškeré potřebné věci. Kosmetické a jiné potřeby „válející se“ kolem umyvadla totiž nepůsobí příliš dobrým dojmem a také se nejedná o zrovna nejpraktičtější umístění. Vytvořte tedy v koupelně poličky, skříňky nebo jiné prostory pro tyto potřeby a sami uvidíte, že je to mnohem lepší.

prostor a policky v koupelne
Zdroj fotografie: Depositphotos

Správná velikost a umístění zrcadla

Nejčastější dominantou celé koupelny bývá zrcadlo. Jedná se totiž o místo, kde o sebe pečujeme nebo se upravujeme, proto je výběr toho správného zrcadla velmi důležitý. To by totiž mělo být dostatečně veliké, aby vyhovovalo všem členům domácnosti, a také správně umístěné kvůli světlu a případnému zašpinění. Nejlépe tedy alespoň 10 centimetrů nad umyvadlem.

zrcadlo v koupelne
Zdroj fotografie: Unsplash

Správné osvětlení

Další důležitou součástí každé koupelny je světlo, které by mělo být dostatečně jasné a silné, abychom si naše tělo i tvář mohli dobře prohlédnout při každodenních úpravách nebo pečujících rutinách. Pokud tedy máte koupelnu členitější, doporučuje se mít světla na více místech. Hlavní světlo, které osvětlí celou koupelnu, světlo nad umyvadlem a také nad vanou anebo nějaké boční světlo pro chvilky intimity a relaxu.

svetla v koupelne
Zdroj fotografie: Freepik

Pořádek a vůně

V poslední řadě to, co dodává koupelně eleganci a pocit pohodlí, je také pořádek a příjemná vůně. Pečujte tedy o vaši koupelnu a pravidelně se věnujte jejímu úklidu. Čisté zrcadlo, podlaha, vana i sprcha jsou totiž odrazem klidu. Přidejte do koupelny také vonné svíčky, oleje nebo jinou formu vůně a užijte si příjemný čas strávený se sebou samými nebo s vaší drahou polovičkou.

relax a vune
Zdroj fotografie: Unsplash

Zdroj: Forbes