Aloe vera poroste jako zběsilé: Domácí hnojivo za pár kaček
adbz.cz » Hobby » Aloe vera poroste jako zběsilé: Jako domácí hnojivo se dá použít rýžová voda, důležitý je i dostatek světla

Aloe vera poroste jako zběsilé: Jako domácí hnojivo se dá použít rýžová voda, důležitý je i dostatek světla

Pravé aloe má léčivé účinky a výborně čistí vzduch v místnosti. Kromě toho je ale také velmi nenáročná a dekorativní.

hnojivo aloe vera
Zdroj fotografie: Depositphotos

Existuje několik druhů aloe. Ovšem pouze aloe vera, tedy aloe pravá, má léčivé účinky, a proto se rozhodně vyplatí ji doma pěstovat. Tato stálezelená rostlina je sukulent, a nepotřebuje tedy častou zálivku. Naopak jí prospěje, když na ni občas zapomenete a zavlažíte ji pouze minimálně. I z tohoto důvodu aloe vera patří mezi velmi nenáročné rostliny vhodné do každého interiéru a péče o ni je natolik nenáročná, že ji hravě zvládne i úplný začátečník.

I nenáročná rostlina potřebuje vhodné podmínky

Aloe vera se daří prakticky všude, je ale několik podmínek, které ke správnému růstu potřebuje. V prvé řadě se jedná o dostatek světla. Vyberte pro ni co možná nejsvětlejší místo, ale bez přímého slunečního záření, které způsobuje žloutnutí listů. Tento bod dodržujte při pěstování na parapetu i venku. Pouze dostatek světla podporuje tvorbu léčivého gelu v listech rostliny a její množení. Také teplota hraje roli. Ideální je rozmezí 13–27 °C. Příliš vysoká či nízká teplota je opět příčinou ztráty gelu a rostlina bude chřadnout.

Rovněž výběr substrátu hraje roli. Aloe potřebuje dobře propustný substrát s rašelinou a perlitem, přidat můžete i písek. Udělejte také ve spodní části květináče otvory pro odtok přebytečné vody. Běžný substrát je na tuto rostlinu příliš těžký a kořenový systém začne brzy uhnívat. Květináč volte malý, aloe preferuje stísněný prostor, bude se jí lépe dařit, a navíc malý prostor podporuje tvorbu nových listů. Zálivku volte velmi mírnou a pouze ve chvíli, kdy je substrát úplně suchý.

Rozříznuté aloe vera a gel
Zdroj fotografie: Piqsels
Gel aloe vera má léčivé účinky

Správně zvolené hnojivo podpoří růst

Jako každá jiná rostlina, i aloe vera potřebuje jednou za čas dodat živiny a minerální látky, které jí pomohou v růstu a ke zdravému vzezření. Použít můžete kupované hnojivo, nebo domácí. Výborně se hodí vaječné skořápky, slupka banánu, či například rýžová voda. Pozor, tato voda nesmí být osolená. I aloe vera samotné je však výborným hnojivem pro ostatní rostliny. Pokud ho tedy máte nadbytek a nevíte, jak ho využít, i toto je jeden z užitečných způsobů.

Aloe vera výborně čistí vzduch

Tato zajímavá rostlina má několik pozitiv. Je používaná jako léčivka. Gel uvnitř listu má chladivé účinky a můžete kousek přiložit například na řeznou ránu, drobnou popáleninu, případně štípnutí. Kromě toho ale patří mezi skupinu rostlin, které čistí vzduch. Dejte si ji například na parapet v ložnici a klidný spánek je zaručen. Jako další patří do této skupiny tchynin jazyk, zelenec či lopatkovec.

Pěstovat aloe vera zvládne opravdu každý