Aloe vera poroste jako zběsilé: Jako domácí hnojivo se dá použít rýžová voda, důležitý je i dostatek světla

Pravé aloe má léčivé účinky a výborně čistí vzduch v místnosti. Kromě toho je ale také velmi nenáročná a dekorativní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Existuje několik druhů aloe. Ovšem pouze aloe vera, tedy aloe pravá, má léčivé účinky, a proto se rozhodně vyplatí ji doma pěstovat. Tato stálezelená rostlina je sukulent, a nepotřebuje tedy častou zálivku. Naopak jí prospěje, když na ni občas zapomenete a zavlažíte ji pouze minimálně. I z tohoto důvodu aloe vera patří mezi velmi nenáročné rostliny vhodné do každého interiéru a péče o ni je natolik nenáročná, že ji hravě zvládne i úplný začátečník.

I nenáročná rostlina potřebuje vhodné podmínky

Aloe vera se daří prakticky všude, je ale několik podmínek, které ke správnému růstu potřebuje. V prvé řadě se jedná o dostatek světla. Vyberte pro ni co možná nejsvětlejší místo, ale bez přímého slunečního záření, které způsobuje žloutnutí listů. Tento bod dodržujte při pěstování na parapetu i venku. Pouze dostatek světla podporuje tvorbu léčivého gelu v listech rostliny a její množení. Také teplota hraje roli. Ideální je rozmezí 13–27 °C. Příliš vysoká či nízká teplota je opět příčinou ztráty gelu a rostlina bude chřadnout.

Rovněž výběr substrátu hraje roli. Aloe potřebuje dobře propustný substrát s rašelinou a perlitem, přidat můžete i písek. Udělejte také ve spodní části květináče otvory pro odtok přebytečné vody. Běžný substrát je na tuto rostlinu příliš těžký a kořenový systém začne brzy uhnívat. Květináč volte malý, aloe preferuje stísněný prostor, bude se jí lépe dařit, a navíc malý prostor podporuje tvorbu nových listů. Zálivku volte velmi mírnou a pouze ve chvíli, kdy je substrát úplně suchý.

Rozříznuté aloe vera a gel iZdroj fotografie: Piqsels
Gel aloe vera má léčivé účinky

Správně zvolené hnojivo podpoří růst

Jako každá jiná rostlina, i aloe vera potřebuje jednou za čas dodat živiny a minerální látky, které jí pomohou v růstu a ke zdravému vzezření. Použít můžete kupované hnojivo, nebo domácí. Výborně se hodí vaječné skořápky, slupka banánu, či například rýžová voda. Pozor, tato voda nesmí být osolená. I aloe vera samotné je však výborným hnojivem pro ostatní rostliny. Pokud ho tedy máte nadbytek a nevíte, jak ho využít, i toto je jeden z užitečných způsobů.

Aloe vera výborně čistí vzduch

Tato zajímavá rostlina má několik pozitiv. Je používaná jako léčivka. Gel uvnitř listu má chladivé účinky a můžete kousek přiložit například na řeznou ránu, drobnou popáleninu, případně štípnutí. Kromě toho ale patří mezi skupinu rostlin, které čistí vzduch. Dejte si ji například na parapet v ložnici a klidný spánek je zaručen. Jako další patří do této skupiny tchynin jazyk, zelenec či lopatkovec.

Pěstovat aloe vera zvládne opravdu každý

Jaké máte triky na pěstování aloe?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články