Sukulent, nesmrtelná rostlina, kterou zvládne i úplný začátečník. Stačí mít správný květináč a dostatek světla - adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Sukulent, nesmrtelná rostlina, kterou zvládne i úplný začátečník. Stačí mít správný květináč a dostatek světla

Sukulent, nesmrtelná rostlina, kterou zvládne i úplný začátečník. Stačí mít správný květináč a dostatek světla

Sukulent je rostlina, co snese tvrdší zacházení, ale aspoň nějakou péči si zaslouží. Podívejte se na 5 chyb, které způsobují jejich úhyn.

fat plants 3369055 1280 e1614536262126
Zdroj fotografie: Pixabay

Ne všechny květiny snesou tvrdší zacházení. Pokud patříte mezi lidi, co pravidelně zapomínají na péči o své květiny, pak si pořiďte umělou náhradu anebo sukulent. Ty zvládne kdokoli. Snesou tvrdší zacházení, i několikadenní přehlížení. Avšak nějakou péči si přece jen zaslouží. Podívejme se na 5 nejčastějších chyb u pěstování sukulentů. Vyvarujte se jich a rostliny budou pěkně rostlé. 

Správný květináč udělá divy 

  1. Květináč – Každý kontejner musí mít odtok pro vodu. Příliš váhy vaší rostlině zkrátka uškodí. Kořeny rostliny stojí pak prakticky ve vodě a ony uhnijí. Až tedy budete mít příště misku či květináč bez díry, musíte ji dodatečně vytvořit. Sukulenty spíše milují sušší půdu. Takže zapomeňte na různé drenážní vrstvy z oblázků apod. a myslete na odtok. Pokud není možné jej vytvořit provrtáním, pak máte ještě možnost do okrasné nádoby vložit jednoduchého květináče. Ten vždy při zalévání vyjmete i s rostlinou. Zalejete a po odtoku přebytečné vody, vrátíte na místo. 
fat plants 2734948 1280
Zdroj fotografie: Pixabay

Závlaha je důležitá

  1. Rosení – Jak zjistit, že je třeba dodat vláhu? Někdo je opatrný a v dobré míře rostliny pouze rosí. To je vhodné u typů, které to ocení. Jsou to hlavně tropické rostliny, které jsou uzpůsobené pro pojmutí vlhkostí pomocí listů. U sukulentů může dojít díky tomu až k hnilobě. Raději je tedy zalévejte do hlíny a až tehdy, pokud je velmi suchá, drolivá. 
  1. Jak často – Občas je třeba i ty sukulenty zalít. Takže na to myslete. Ano, jsou schopné i dlouhé týdny přežít bez vody, ale když už je toho příliš, začínají opadávat listy a smršťovat se. Když vidíte, že půda skutečně až moc suchá, tedy že do ní zaboříte prst a necítíte vláhu. Klidně vyčkejte až pár dní a pak ji zalejte. Nebo udělejte vodní lázeň. 
succulents 2347550 1280
Zdroj fotografie: Pixabay

Dopřejte jim světlo a dost prostoru

  1. Světlo – Pamatujte na to, že sukulenty většinou rostou na poušti. Takže potřebují hodně světla. Pokud ho mají dostatek, jsou krásně vybarvené a kvetou. Pokud tomu tak není, chřadnou, jsou bez lesku a barvy a natahují stonky za světlem. I tady samozřejmě existují výjimky. Tzv. Hadí rostliny a ty, co se spokojí s málem. Veškeré informace vždy naleznete na přiložené cedulce. 
  1. Dost prostoru – Láká vás rostliny nasázet velmi blízko sebe. Pak by mohlo dojít k tlačenici. Raději nechte sukulenty osamoceně. Pokud se nechcete vzdát kombinací rostlin, pak musíte vybrat vícestupňový květináč. 

Zdroj: Better Homes & Gardens