Ekologický dům s vlastní střešní užitkovou zahradou je hitem moderní vietnamské architektury

Možná byste nečekali, že průlomové architektonické designy mohou vznikat v zemi jako je Vietnam, ale architektonická společnost 85 Design je důkazem toho, že lze objekty určené k bydlení projektovat tak, aby byly funkční, soběstačné, a přitom krásné a útulné.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Jedním z nových prototypů je dům ve městě DaNang, který má řadu pozoruhodných prvků, zejména

  • točité schodiště
  • otevřený interiérový prostor
  • speciální ochranné dřevěné okenice
  • vodní prvek, a zejména
  • střešní užitkovou zahradu sloužící zejména k pěstování zeleniny a bylinek.
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Ekologie se řeší i v architektuře

Dům byl postaven pro rodinu s malými dětmi, která klade důraz na bezpečnost a vzhledem k tomu, že v oblasti DaNang se vyskytují silné bouře, slouží jako speciální ochranný prvek domu dřevěné posuvné okenice. Ty chrání všechna okna i skleněné dveře před nepříznivým počasím.

Unikátní střešní zahrada

Profil střechy je obdélníkový a skládá se z několika úrovní, přičemž dvě jsou horizontální a jedna šikmá, spojující. Přístup na střechu umožnuje schodiště z terasy. Na schodiště plynule navazuje středová cestička z dlaždic, umožňující přístup k jednotlivým záhonům po stranách. K jejich zavlažování je využíván speciální systém na dešťovou vodu.  Na nejvyšší části střechy je umístěno také posezení, poskytující soukromí a výhled do okolí domu.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Zahrada nemusí být jen na pozemku

Dispozice domu 

Tento dům je zvláštní také tím, že obvykle oddělené místnosti, tedy kuchyň, obývací pokoj a jídelna, tvoří spojený jednotný celek. Ten spojují s venkovní zahradou stěny ze skla, které je možno sklopit a vnitřní a vnější prostor se tak prolnou.

V moderním interiéru je použito také dřevo, které spolu se zajímavým osvětlením přispívá k útulnosti celého domu. Ze dřeva je například masivní deska jídelního stolu, skříňky, barové stoličky a podobně. 

Zahrada není jen klasicky známý prostor terénu za domem, případně před ním, ale její součástí je také již zmíněná střecha a například i stoupající pásy zeleně lemující venkovní schodiště. Dům tak působí velice přírodně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články