Šikovný muž postavil svépomocí chytrý dům ze starých palet k vyhození. Teď s rodinou žijí svobodně a bez závazků

Mít vlastní zahradu a na ní si postavit malý domek svépomocí a ještě k tomu z materiálu, který lze sehnat zadarmo nebo za nízkou cenu? I to lze realizovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V dnešní době je ekologie velmi důležitá a užitečná. Také o ní často slýcháme. Není divu, protože tuny plastu všude kolem a výpary z továren nejsou pro životní prostředí ani pro lidi příliš ideální. Třídit odpad je jistě dokonalé, ale znamená pouze zlomek z toho, co bychom pro planetu mohli udělat. Mnoho lidí přešívá oblečení, aby ušetřili planetu. Někdo používá plátěné tašky do obchodů místo mikrotenových pytlíků a někdo staví domy z již použitého materiálu. 

Malý domek postavený v souladu s ekologií

Starší muž díky své šikovnosti a schopným rukám postavil krásný domek, který se může stát chatou, hlavním bydlením či klidně zahradním domkem pro odpočinek. Chatka je velká 12 m² a muž ji postavil z dřevěných palet, které získal zadarmo. Úžasně navržená chatka, která nepostrádá ani malou terasu pro odpočinek a přístřešek pro nářadí nebo klidně pro zvěř. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Také zde nechybí ani prostor pro gril či jiné předměty. Chata má vytvořený mírný spád pro odtok dešťové vody do rýny a následně do barelu – ideální pro zalévání rostlin či jiných plodin. Pan Kevin Bentley díky své šikovnosti postavil promyšlenou chatu, která je ideální pro sezónní pobyt, ale je řešena i v souladu s ekologií. Doufáme, že takových domů, větších i menších, začne v budoucích letech přibývat, aby měli všichni možnost – starší i mladší lidé – postavit si dům podle svých představ a za nízkou cenu. 

V Evropě se takové domky staví, říkají architekti z I-Beam

Dřevěných palet je velká spousta, nýbrž slouží k nakládání a k pohodlnější přepravě různého materiálů a produktů pomocí kamionů, lodí apod. Architekti, ale i různé neziskové organizace podporují druhotné použití tohoto materiálu, aby neskončilo na skládkách nebo v kotlích, ale jako recyklační materiál pro výrobu jednoduchých domů, ve kterých lze celoročně bydlet. Z palet je totiž možné postavit krásný a funkční dům.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Firma I-Beam uvedla, že projekt na stavbu domu o rozloze 60 m² pohltí 900 kousků palet. Na dům o rozloze 23 m² by vystačila pouze stovka palet. Tento materiál, který lze sehnat za velmi rozumnou cenu nebo dokonce i zadarmo, slouží jako podlaha, strop i stěny a domek z něj lze nainstalovat jako pergolu či terasu. Dále může být využitý i jako přístřešek pro nářadí či sezónní vybavení zahrady a jiné. Jako izolace se u těchto domů využívá celulóza obsahující 75 % recyklovatelného materiálu (místo skelné či čedičové vaty).

Zdroj: Tinyhousetalk

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články