Žena otravného souseda vyřešila po svém: Byla podle vás ale v právu? My máme jasno

Udržovat sousedské vztahy v přátelské náladě může být často oříškem. Ani neutralita není dlouhodobě udržitelná, když vás soused dlouhodobě dohání k šílenství.

                   

Vztahy se sousedy mohou být různé. Od vřelého přátelství až k nenávisti to není vždycky tak daleko. Své o tom vědí i sousedé z Brna, jimž jejich spor přerostl přes hlavu. Strážnici se tak museli vypořádat s velmi netradiční situací, když si navzájem vyrovnávali účty. Za přestupek proti občanskému soužití přitom podle webu ČeskéReality hrozí pokuta až 20 000 Kč. Jak teda na otravné sousedy, když to nejde po dobrém?

Na co si dát pozor

Jako majitel nemovitosti máte práva a povinnosti vycházející z Listiny základních práv a svobod zveřejněných na stránkách Poslanecké sněmovny parlamentu ČR. Podle ní smíte se svým vlastnictvím libovolně nakládat, ale zároveň jím nesmíte působit škodu ani újmu nikomu jinému nebo poškozovat životní prostředí nad rámec stanovený zákonem. Přesto s některými sousedy není řeč a nezbývá než se obrátit na soud, jako v případě kouření na balkoně, o němž jsme psali již dříve v článku na adbz.

Jak levně a efektivně odhlučnit místnost i celý byt. Ideální pro lidi z paneláku –⁠ už žádné otravné zvuky od sousedů

Když se sousedé nemají v lásce

V tomto případě byl obětí majitel rodinného domu ve věku 86 let, který zavolal policejní hlídku, když zjistil, že se mu po dlaždicích a trávníku povalují rajčata. Přivolaná hlídka vyslechla 76letou sousedku, která nijak nepopírala, že by za rajčatovou výzdobou byla ona. Byla to prý její odplata za hlučné čerpadlo, které soused neustále používá a ani po opětovném upozornění není ochoten jej vypnout. Jestli ale mluvila pravdu, neměla na místě jak dokázat.

kočka na plotě iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud vám sousedské spory přerostou přes hlavu, obraťte se na správní orgán

V tom momentě žádný hluk z mužova domu nevycházel, a tak strážníkům nezbývalo než celou situaci zaevidovat a předat k prošetření místnímu správnímu orgánu. Mezi sousedy tyto spory bohužel nebývají ojedinělé. Velmi často se mezi lidmi řeší obtěžující hluk ze strojů nebo štěkot psů, plevel prorůstající plot nebo spadané listí na zahradě či přerůstající větve stromu, o čemž jsme psali již dříve v článku na adbz.

Jak si poradit se sousedem

Pokud i vás trápí sousedské vztahy, pokuste se zakopat válečnou sekeru. Někdy se lidé časem umoudří a dokáží najít společnou řeč, jak potvrzuje i naše čtenářka Alena D. z Cvikova: „Se sousedy jsme byli dlouhé roky na nože. Ale čím jsme starší, tím víc nám to přestalo dávat smysl. Nejsme vyloženě přátelé, ale snažíme se tolerovat a nenarušovat si vzájemně svůj prostor.“ V případě potíží se vždy obraťte na PČR nebo příslušný správní orgán, který záležitost prošetří a třeba i poradí, jak dále postupovat.

Jaké máte vztahy se svými sousedy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články