Orchidej vás zaplaví bohatými květy. Stačí jí dopřát trochu rýže
adbz.cz » Hobby » Orchidej bude plná bujných květů: Rýžová voda předá rostlince všechny důležité látky

Orchidej bude plná bujných květů: Rýžová voda předá rostlince všechny důležité látky

Ne vždy je nutné při péči o orchidej kupovat drahá hnojiva. Naopak – mnohdy si vystačíte i s tím, co najdete doma.

orchidej kvety phalaenopsis ruzovy
Zdroj fotografie: Pixabay

Orchideje jsou známé svými křehkými a nádhernými květy, ale jejich údržba může být náročná. Jedním z přírodních a účinných způsobů, jak tyto krásné rostliny vyživovat, je použití rýžové vody. Rýžová voda, což je škrobová tekutina, která zůstane po opláchnutí nebo uvaření rýže, je plná základních živin, jež mohou podle webu Pěstujme podpořit jejich zdraví a růst.

Živinový profil rýžové vody

Rýžová voda je bohatá na řadu živin, které jsou pro rostliny velmi prospěšné. Na mysli máme zejména sacharidy, které orchidejím dodávají energii a vitaminy skupiny B nezbytné pro jejich správně fungující metabolismus. Ale zapomínat nelze podle webu Retete-Usoare ani na minerální látky (draslík, fosfor a hořčík) podporující celkové zdraví orchidejí.

O návod na používání se s námi podělila čtenářka Jarka K. z Protivína, která prý své orchideje už ničím jiným nehnojí a ony jí krásně kvetou po celý rok. „Vezměte šálek rýže a propláchněte ji ve dvou šálcích vody. Poté vodu slijte do nádoby a použijte jako zálivku.“

Vaření dodá více živin

Ještě více živin se však z rýže vylouhuje během vaření. Proto jeden šálek uvařte ve dvou litrech vody a nechte vychladnout. Poté tekutinu slijte a odměřte její objem. Přidejte stejné množství odstáté vody pokojové teploty a opět můžete vše použít jako zálivku. „Přebytečnou rýžovou vodu můžete skladovat v chladničce až týden nebo ji klidně i zamrazte. Nemusíte si tak hnojivo připravovat pořád dokola,“ radí ještě paní Jarka.

Aby se vaší orchideji vždy perfektně dařilo, nemusíte sahat po drahých hnojivech. Naopak – skvěle ji mohou podpořit i domácí prostředky.
Zdroj fotografie: Depositphotos
Aby se vaší orchideji vždy perfektně dařilo, nemusíte sahat po drahých hnojivech. Naopak – skvěle ji mohou podpořit i domácí prostředky.

Frekvence aplikace

Orchideje můžete zalévat rýžovou vodou jednou týdně. Je však důležité sledovat reakci rostliny, protože nadměrné hnojení může vést k přesycení živinami, což se projevuje především spálením kořenů nebo žloutnutím listů. Pokud tedy zaznamenáte jakékoli nepříznivé účinky, snižte četnost hnojení rýžovou vodou a střídejte ji s obyčejnou vodou. Pokud ovšem vaše rostlinka i přes veškerou péči strádá, vyzkoušejte trik s PET lahví, o kterém jsme na webu adbz psali již dříve. Vzkřísí i tu nejzuboženější rostlinu.

Jak omladit přestárlou orchidej snadno a efektivně.