Domácí hnojivo z banánů pro orchideje: I polomrtvé květiny se probudí k životu

I orchidej, která vypadá, že je na vyhození, si zaslouží šanci. Namíchejte jí cenný elixír pouze ze 3 surovin, které by skončily v koši.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pěstování orchidejí může být poměrně velkou výzvou. Tato kráska s čarovnými květy je naprosto uchvacující, je ale náchylná na změny, nesvědčí jí ani změna stanoviště. Stejně tak je náročná také na množství živin. Zatímco spousta lidí považuje za nejjednodušší koupit speciální hnojivo, já sázím na přírodní produkty. A to nejen proto, že fungují a jsou účinné, ale také z toho důvodu, že nerada plýtvám a ráda využiji veškeré zbytky a přebytky.

Jak pěstovat orchidej, aby se jí dařilo

Ať už orchidej dostanete jako dárek, nebo si ji sami pořídíte, měli byste vědět, jak o ni pečovat. Pokud jí neposkytnete ty pravé podmínky, bude skomírat, až budete donuceni ji vyhodit. Je tedy dobré tomuto předejít. V prvé řadě je velmi důležité světlo. Podle webu Gardeners by měly orchideje dostávat alespoň 12 hodin světla denně. To ovšem neplatí o slunci, které může popálit listy. Vybírejte tedy velmi světlé místo s dostatkem přirozeného světla, ale neumisťujte je na parapet, který je orientován na jih.

Rozhodně se vyhněte také místu s průvanem, rostlina potřebuje před větrem naopak chránit. Dalším důležitým aspektem je vlhkost vzduchu. Orchideje pocházejí z tropických vlhkých oblastí. Domácnost často nedisponuje vlhkostí kolem 60 %, proto ji umístěte do blízkosti zvlhčovače vzduchu či pomocí rozprašovače vlhčete vzduch v okolí orchideje.

Skořápky, banán i kávová sedlina

Vaječné skořápky jsou velmi cenným přírodním materiálem. Díky vysokému obsahu uhličitanu vápenatého chrání rostlinu před hnilobou květů, aktivují růst a posilují buněčné stěny rostlin, jak uvádí web SouthernLiving. Lógr z kávy je nesmírně cenným hnojivem a kromě orchidejí jej ocení okurky, papriky, růže a hortenzie, jak jsme na adbz psali. Obsahuje spoustu dusíku, který je nezbytný pro tvorbu chlorofylu. Banánové slupky obsahují draslík, fosfor a vápník, díky tomu rostlina prosperuje a je odolná vůči škůdcům.

4 snadné kroky jak rozkvést i orchidej ze supermarketu. Zkušení pěstitelé poradili, co v lednu potřebují

Každý komponent je jedinečný

Použít můžete i jednotlivé suroviny, či lépe řečeno zbytky, ale pokud je všechny spojíte, získáte opravdu silný elixír, který oživí a podpoří v růstu a květu i orchidej, která již vypadá, že má nejlepší chvilky za sebou. Vaječné skořápky dobře opláchněte a pro jistotu zahřejte krátce v mikrovlnné troubě, aby jste je zbavili bakterií. Banánovou slupku nakrájejte na menší kousky a vše společně i s kávovou sedlinou dejte do mixéru společně s malým množstvím vody.

Kávová sedlina iZdroj fotografie: Piqsels
Kávová sedlina je v kombinaci s banánovou slupkou a skořápkami nejlepším přírodním hnojivem

Vše rozmixujte a dejte do vhodné nádoby či láhve, zbytek doplňte vodou. Nechte takto 2 dny odležet. Poté je silné přírodní hnojivo připravené k použití. Aplikujte jej 2x měsíčně. Pokud se stane, že vám množství přebývá, můžete je bez obav uchovávat v lednici. Okamžitou pomocí pro chřadnoucí orchidej je také česneková voda, o čemž jsme na adbz informovali.

Jaké přírodní hnojivo používáte na orchidej nejraději?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články