Jak hnojit rajčata během zrání, aby byla plná chuti: Infuze z popela

Jedna z nejoblíbenějších plodin na českých zahrádkách potřebuje i během zrání zejména závlahu, teplo a sluneční svit. Zkušení zahrádkáři jí ale dopřávají navíc ještě zázračný elixír.

zralá rajčata na stonku i Zdroj fotografie: iStock
                   

Rajčata patří k vůbec nejoblíbenějším plodinám, které se pěstují na českých zahradách. Ať už ve sklenících nebo na venkovních záhonech. Nejde o nijak náročné rostliny, takže jejich pěstování zvládne v podstatě každý. Pokud se ale nechcete smířit jen s průměrnou úrodou, existuje spousta vychytávek, jak rajčata vyladit k dokonalosti. Zlepší se kvalita plodů, rajčata budou velká, šťavnatá, lahodná a nad množstvím úrody vás bude přecházet zrak.

Připravte si účinné domácí hnojivo

Tím správným klíčem k bohaté úrodě rajčat je optimální péče. Ta začíná už v době, kdy keříky kvetou. Je dobré s nimi zatřást, aby se květy lépe opylovaly. Tím se zrychlí jejich vývoj i dozrávání zhruba o týden. Zkušení zahrádkáři také keříky přesazují. Vytrhnou je i s kořeny a přemístí na jiný záhon. Tím se protrhá kořenový systém a rostlina přesměruje živiny do plodů. V konečném důsledku to znamená, že rajčata rychleji zčervenají.

V době dozrávání rajčátek je stále ještě dost času na to, abyste ovlivnili kvalitu úrody. Plody budou ještě víc šťavnaté, velké a sladké. Stačí rostlinu podpořit přísunem potřebných živin. Můžete sice koupit v obchodech hnojivo, ale riskujete, že bude obsahovat chemické přísady. Mnohem lepší, levnější, účinnější a k přírodě přátelštější metoda vám ale zajistí podobný efekt. A vystačíte si s ingrediencemi, které běžně bývají na zahradě k dispozici.

Vsaďte na obyčejný dřevěný popel

Významný vliv na kvalitu rajčat totiž má dřevěný popel. Ostřílení pěstitelé na jeho zázračné účinky nedají dopustit. Připravují z něj blahodárný životabudič nejen pro rajčata. Postup výroby domácího hnojiva je snadný. Dva litry dřevěného popela třeba z ohniště nebo krbu spaříte zhruba dostatečným množstvím horké vody. Infuzi pak necháte 48 hodin odstát. Až doba macerace uplyne, rozředíte směs dalšími osmi litry vody, ideálně ohřáté na slunci.

Pěstování rajčat iZdroj fotografie: Pixabay

Nakonec do roztoku přidáte ještě dva gramy kyseliny borité, kterou ještě před tím rozpustíte v trošce horké vody. Dobře všechno promíchejte a zázračný elixír můžete aplikovat na rajčata během jejich dozrávání. Ke každému keříku byste měli nalít zhruba jeden a půl litru tohoto osvědčeného domácího hnojiva. Rajčata po takové kúře pak budou opravdu velká, sladká, šťavnatá a lahodná.

Jaké triky používáte při pěstování rajčat?

Zdroj: Fondeco
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články