Dejte na parapet citronovou kůru a zbavíte se otravného problému
adbz.cz » Hobby » Nastrouhaná citronová kůra dá hmyzu jasnou stopku už na jaře. Stačí ji umístit na parapet

Nastrouhaná citronová kůra dá hmyzu jasnou stopku už na jaře. Stačí ji umístit na parapet

Sílu citronů neoceníte jen při vaření, úklidu nebo osvěžení vzduchu v domácnosti. Kůra, která často končí v odpadkovém koši, může být užitečná i v boji s nevítanými hosty.

strouhat citronovou kuru miska
Zdroj fotografie: iStock

Citrusy jsou skvělými antioxidanty, které blahodárně působí na lidský imunitní systém. Jsou bohaté na vitamín C, který dokáže zatočit s nepřátelskými viry. Jejich konzumaci proto lékaři všeobecně doporučují. Možná vám tato situace bude povědomá. Není vám moc dobře, uděláte si horký zázvorový čaj s medem, vymačkáte do něj citron, kůra s dužinou letí do odpadků a vás napadne, že to je škoda.

Hodí se při vaření a pomáhá s úklidem

V případě citronové kůry se to tak skutečně dá pojmout. Opravdu je to plýtvání, protože ji můžete ještě skvěle zužitkovat v domácnosti. Je všeobecně rozšířené, že se používá při vaření a pečení. Třeba piškotová buchta s citronovou příchutí, kterou jí dodá kůra, je vynikající. Citrusy jsou perfektním pomocníkem také při úklidu. Když do sklenice dáte kůru z pěti citronů, doplníte octem a necháte dva týdny uležet, po přecezení vznikne vysoce účinný čistič nejrůznějších povrchů.

Poradí si s běžnou špínou, provoní byt a podlahy nebo i okna se budou parádně lesknout čistotou. Citron také pomáhá zbavit dům nepříjemných pachů, dokonce i od domácích mazlíčků. Málokdo ale ví, že kůra těchto citrusů dokáže zbavit domácnost i dalšího problému, se kterým se potýká v podstatě od předjaří až do pozdního podzimu. Zkušené hospodyňky citrusy totiž využívají také k odpuzování nevítaného hmyzu.

Funguje skvěle proti mouchám i komárům  

Když se objeví na jaře sluneční paprsky, je to po zimě životabudičem nejen pro lidi, ale také pro mouchy a další hmyz, který se snaží dostat do vaší domácnosti okny. Můžete jej eliminovat koupenými chemickými přípravky nebo zavěšením nevzhledných mucholapek, ale lepší řešení nabízejí právě slupky z citronů. Když kůru rozprostřete na parapet, otravné mouchy se vašim oknům vyhnou. Nemají rády vůni citrusových plodů, takže odletí jinam.

Strouhání citronové kůry
Zdroj fotografie: Depositphotos

Podobně na citrusovou kůru reagují třeba také komáři. Možná jste si všimli, že obchody nabízejí svíčky proti hmyzu s citronovým aromatem. Levnější metodou, jak se komárů můžete zbavit, je vyrukovat na ně s citronovou kůrou. Stačí, když doma nebo při posezení na zahradě položíte na stůl misku s nakrájenými slupkami citrusů. Pro větší účinek ji předtím dejte na minutu do mikrovlnné trouby, aby se kůra víc rozvoněla. Komáři se vám obloukem vyhnou.