Mráz je pro zámky aut a domů problém. Zde je postup na uvolnění
adbz.cz » Hobby » Mráz představuje pro zámky aut a domů problém. Uvolnit ho v případě nouze lze mazivem nebo horkou vodou

Mráz představuje pro zámky aut a domů problém. Uvolnit ho v případě nouze lze mazivem nebo horkou vodou

Náročné klimatické podmínky, výkyvy počasí, a hlavně mráz. Tohle všechno dává zabrat i zámkům bez ohledu na jejich tvar a velikost. Jak těm na autech, tak třeba na brance.

mraz zamek
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pečlivá a pravidelná údržba zámků je namístě, jinak vám zkorodují a ztratí svou funkčnost. Někdy se ovšem vyskytne akutní situace, kdy zámek zkrátka zamrzne. Pro takové případy je tu hned několik tipů, jak ho rychle a spolehlivě odmrazit a opět zprovoznit. Prevencí je samozřejmě pravidelné ošetřování, při prudkém poklesu teplot pak zastříknutí vhodným přípravkem. Trh nabízí široké spektrum mazadel i nemrznoucích směsí pro všechny typy zámků.

Promazání a odmrazení

U pevného zámku, se kterým nemůžete hnout, je nejlepší pokapat olejem klíč. Ten pak zasunete a několikrát otočíte, čímž dostanete tekutinu i do všech skulinek. Mazadla a oleje ve spreji mívají i tenkou hadičku, se kterou lze pohodlně stříknout přímo do mechanismu zámku. Při mrazu se totiž snadno stane, že je zamrzlé jeho nitro a klíč do něj tudíž ani nezasunete. Znečištěný zámek dle webu ČeskýKutil určitě nevyplachujte vodou ani saponáty, hrozí poškození.

Pro mě je nejpohodlnější variantou pro už zamrznutý zámek přípravek 3 v 1. Už prakticky nepoužívám jiný sprej, jen ho vždycky někam zašantročím,“ sdílí svůj tip Pavel P. ze Šluknova. Tento přípravek skutečně zvládne zámek namazat, odmrazit i vyčistit. Výhodou je proto možnost použití na domovní zámky, ty u auta, na zahradní brance i volně ložené. Pokud nemáte po ruce žádné pomůcky, pomůže trocha tepla. Někdy opravdu stačí do zámku jen dýchnout, pak ho rozhýbat pomocí klíče.

Jak si poradit se zámkem auta

U rozmrazení dýchnutím je třeba myslet na to, že váš dech je také vlhký a může námraze přispět. Zámek tedy nejspíš za nějakou dobu opět znehybní. Promazání je vždy efektivnější. Nejhorším případem je zámek u auta. Jak ale uvádí PortálŘidiče, hodně šoférů opomene zkusit dveře spolujezdce. Když máte štěstí, je jediným nepohodlím přesun na druhou sedačku. Jen co se vytopí interiér, máte vyhráno. V zimních měsících mají nepopiratelnou výhodu kuřáci, protože nosí většinou zapalovač.

auta zasnezena ulice
Zdroj fotografie: Pixabay

Pozor, nikdy neopalujte ohněm přímo zámek. Můžete ho poškodit, navíc riskujete opálení okolního laku. Místo toho trochu nahřejte klíč, pak ho vsuňte do zámku. Žár by měl led roztavit, nedělejte to ale určitě násilím. Klasikou prostředků proti námraze je stále oblíbený WD-40, o jehož alternativních použitích jsme psali na adbz. Krom auta ho totiž nečekaně využijete i v domácnosti. Výhodou těchto směsí je, že se námraza určitě nějakou dobu nevrátí.