Kvůli psovi se můžete dostat až do exekuce. Stačí podcenit jednu banalitu a už se vezete

Poplatek ze psa máte povinnost uhradit vždy do konce března nového roku. Jestliže na něj zapomenete, hrozí vám pokuta i exekuce.

i Zdroj fotografie: Fernando Losada Rodríguez / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Koupí psa nezískáváte pouze věrného parťáka do nepohody. Společně s chlupáčem nabýváte i nových závazků. Jedním z nich je povinnost platit každý rok tzv. poplatek ze psa. Splatnost poplatku je zpravidla do 31. března příslušného kalendářního roku a jeho sazba se liší dle obce, v níž je pes hlášený. Pokud jej zapomenete uhradit, vystavujete se riziku vystavení vysoké pokuty. Při opakovaném neplacení vám hrozí exekuce.

Výše poplatku je variabilní

Všichni majitelé psů jsou dle zákona č. 565/1990 Sb. o místních poplatcích povinni své mazlíčky nahlásit na místní úřad do 15 dnů poté, co dosáhnou věku 3 měsíců. V tu dobu jim vzniká tzv. poplatková povinnost. Poplatek ze psa se hradí každý kalendářní rok znovu. Jeho výši si určuje každá obec sama. Ve velkých městech se zpravidla jedná řádově o tisíce korun, vesnice mají poplatek obvykle v řádu nižších stokorun.

Za prvního psa si obce mohou účtovat až 1 500 Kč, za druhého a každého dalšího psa až 2 250 Kč. Horní hranici sazeb daných zákonem uplatňuje například Praha nebo Brno, a to v případě, kdy bydlíte v bytovém domě v centru města. Okrajové části mají poplatky o něco nižší. Také lidé žijící na vesnici či v městysi zaplatí za své mazlíčky až o několik tisíc korun méně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Určitou úlevu poskytují obce seniorům, kterým vyměřují minimální poplatky. Od placení jsou plně osvobozeni nevidomí lidé, držitelé průkazů ZTP nebo ZTP/P, trenéři asistenčních psů, provozovatelé útulků, osoby závislé na pomoci jiného člověka dle zákona upravujícího sociální služby nebo ti, jimž bylo držení psa nařízeno zvláštním právním předpisem.

Zapomnětlivost se trestá

Pořídili jste si psa a zapomněli jste ho nahlásit? Nebo jste jej na příslušném úřadě přihlásili, ale neuhradili jste povinný poplatek? V obou případech se vystavujete riziku vysoké pokuty. Ta může činit až trojnásobek původní částky, jak uvádí web Euro.

Jestliže psa na úřad vůbec nenahlásíte, a tedy nesplníte zákonem danou ohlašovací povinnost, správce poplatku vám může uložit tzv. pořádkovou pokutu dle daňového řádu (č. 280/2009 Sb.). Výše pokuty dosahuje až 300 000 Kč. V případě, že neuhradíte ani vyměřenou pokutu, obec celou věc postoupí exekutorskému úřadu.

Kolik vlastníte psů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články