Tyto pokojové rostliny dokáží vyčistit vzduch u vás doma | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Kyslíkové bomby, které by měl mít doma každý – 10 rostlin, které budou ozdobou domácnosti a nejsou nijak náročné

Kyslíkové bomby, které by měl mít doma každý – 10 rostlin, které budou ozdobou domácnosti a nejsou nijak náročné

Před znečištěným ovzduším se neschováme ani doma. Tam nám však mohou pomoci různé osvěžovače, čističky vzduchu nebo pokojové rostliny.

pokojovky na okne
Zdroj fotografie: iStock

Nečistoty z ovzduší se v domácnostech rády usazují v kobercích, textilních doplňcích, navíc se v našem domově můžou uvolňovat stopové prvky z izolačních materiálů, chemikálie z čisticích přípravků a další. Znečištěný vzduch pak může přivodit různé zdravotní problémy. Jak ty mírnější, jako jsou alergie, bolesti hlavy, únava, ale i vážnější jako porucha nervového systému, nebo dokonce rakovina.

Američtí vědci z NASA ve svém výzkumu objevili 50 pokojových rostlin, které dokáží zlikvidovat některé ze škodlivých látek a plynů a eliminovat vnitřní znečisťující látky.

10 rostlin, které můžete využít i vy

Seznamte se podrobně s těmi nejzajímavějšími druhy. Určitě si vyberete takové, kterým se bude dařit i ve vaší domácnosti.

Toulcovka alias lopatkovec

Tuto rostlinu potkáme ve spoustě domácností. Nejen, že je krásnou společnicí, navíc tato rostlinka dokáže odstranit ze vzduchu benzen, alkoholy, aceton a trichlorethylen. Dbejte na to, aby nebyla v dosahu malých dětí a domácích mazlíčků, protože by pro ně mohla být toxická.

lopatkovec
Zdroj fotografie: Depositphotos

Palma chamedorea sličná

Někdy nazývána též jako oštěpuška nádherná. Rozjasní jakýkoliv kout, a ještě je vynikajícím zvlhčovačem vzduchu a dokáže z něj odstranit benzen a trichlorethylen.

Tchynin jazyk alias Sansevieria

I tato rostlinka má četné zastoupení v českých domácnostech. Není náročná na péči a svou přítomností je velmi prospěšná. Uvolňuje do místnosti kyslík a zároveň absorbuje oxid uhličitý a odstraňuje ze vzduchu formaldehyd.

Šplhavnice zlatá alias potos

Tato rostlinka vás zbaví jak formaldehydu, tak oxidu uhelnatého.

Pokojový břečťan (Hedera)

Tento popínavý krasavec dokáže absorbovat karcinogeny z kouře. Je tedy vynikající volbou, pokud doma topíte v krbu.

splhavnice v kvetinaci
Zdroj fotografie: Piqsels

Dračinec vroubený ze subtropů

Tato divoce vypadající subtropická rostlina má vynikající čisticí vlastnosti. Dokáže absorbovat xylen, což je chemikálie, která se uvolňuje z barev, cigaretového kouře i výfukových plynů.

Zelenec chocholatý poroste všude

Další oblíbená střapatá rostlinka, která doma dokáže zázraky. Postavte jej na slunné místo blízko krbu nebo do kuchyně a zbaví vás nahromaděného oxidu uhelnatého.  

Dračinec vonný překvapí

Tato rostlinka je tak jednoduchá na pěstování, že je vhodná i pro úplné začátečníky. Není náročná ani na světlo, ani na vodu. Zato dokáže absorbovat trichlorethylen z rozpouštědel a laků.

pokoj okrasna kapradina
Zdroj fotografie: Depositphotos

Kapradina ledviník ztepilý

Další skvělá rostlinka, která slouží jako vynikající zvlhčovač vzduchu. Navíc dokáže ze vzduchu odstranit formaldehyd.

Bambusová palma (Rhapis excelsa)

Díky svým hustým zeleným listům dokáže bambusová palma spolehlivě odstranit vnitřní znečištění vzduchu. Na jaře a v létě je ale třeba ji pořádně zalévat, aby vám neuschla. S těmito rostlinkami bude vzduch u vás doma čistý a plný pozitivní energie.

Inspirace pro zelenější pokojové rostliny