Proč listy růží žloutnou a opadávají – zachovejte chladnou hlavu, může jít o banalitu, kterou vyřešíte do 2 minut

Růže patří mezi nejoblíbenější okrasné květiny, nechybí snad v žádné zahrádce. I při dobré péči se však někdy stane, že rostlinám opadávají listy.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Je možné říci, že růže provází člověka už od starověku, jde o velmi starou kulturní rostlinu. Její symbolika se dostala do literatury, mytologie i heraldiky. V květomluvě je symbolem lásky. Růže jsou krásné jako řezané květiny, ale větší radost udělají svými květy na zahradě. Jejich problémem bývá opad listů. Jak ho řešit co nejúčinněji?

Jak pěstovat růže v zahrádce

Pěstovat růže může i úplný začátečník, když dodrží určitá pravidla. Patří sem zejména správné zalévání, hnojení, mulčování, prořezávání a tvarování keře. Minerální a organická hnojiva se používají na jaře a v létě. Mulčování pomáhá udržovat teplo a vlhkost v kořenech rostliny. Využívá se k tomu kompost, jehličí a kůra stromů, piliny. Aby růže krásně kvetla, je zapotřebí ji pravidelně stříhat.

Výběr špatného stanoviště

Někdy se zahrádkář může setkat s tím, že jeho oblíbenému růžovému keři žloutnou listy. Na vině může být nedostatek slunečních paprsků. Na tmavých místech se rostlině nedaří dobře. Ideální je stanoviště, kde svítí slunce jen dopoledne. Odpoledne už může být částečně ve stínu.

Problémy se závlahou

Růže miluje vlhkost, ale všeho s mírou. Když jí budou kořeny stát ve vodě, začnou jí černat stonky, listy zežloutnou a opadnou. Na druhou stranu, žluté listy mohou být i známkou toho, že růži chybí voda. Platí to hlavně tehdy, panuje-li horké počasí a nedostatečně prší. Pak je třeba rostlinám vody dodat. Ale pozor, studenou vodu nemají rády.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nedostatek živin u růží

Stejně jako lidé potřebují k životu jídlo, rostliny vyžadují k růstu živiny. Platí to samozřejmě i pro růže. Když jim chybí důležité stopové prvky, jako jsou draslík, vápník a železo, dochází k problémům s listy. Při nedostatku dusíku listy žloutnou, schnou a předčasně opadají. Při nedostatku draslíku listy osychají na okrajích. Žloutnutí listů může být i důsledkem nedostatku fosforu a železa. Je proto vhodné do půdy k rostlinám aplikovat komplexní hnojiva.

Houboví škůdci růží

Houbovým škůdcem růží je rod Phragmidium, který způsobuje oranžové skvrny na listech. Jde ve skutečnosti o spory plísní. Jedná se o běžný problém, jenž má na svědomí opad listí. Účinnou obranou je odstranit infikované části rostliny. Lze také použít průmyslově vyráběný fungicid, kterým růžový keř ošetříte. Vhodný je například přípravek AgroBio Zdravá růže proti padlí, rzi a skvrnitosti, což je kombinace fungicidu a hnojiva.

Zdroj: GardeningKnowHow

Jaká je vaše účinná ochrana růží před škůdci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články