Sušení oblečení na topení má neblahé dopady na zdraví | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Pozor, nikdy nesušte prádlo na radiátoru. Ubližujete tím sobě i ostatním členům rodiny, apelují odborníci

Pozor, nikdy nesušte prádlo na radiátoru. Ubližujete tím sobě i ostatním členům rodiny, apelují odborníci

Sušení mokrého oblečení na radiátoru může mít neblahý vliv na kvalitu vašeho života. Uvolněné vlhko může tvořit plíseň a roztoče a způsobit alergické a astmatické reakce.

pradlo topeni
Zdroj fotografie: Depositphotos

Především v zimních měsících suší řada lidí mokré oblečení a prádlo na radiátoru. Je to totiž nejjednodušší způsob, jak si věci usušit při návratu ze sněhových radovánek. Prádlo je sice velmi rychle suché, sušení na radiátoru může mít ale i škodlivé následky. Odborníci proti sušení na radiátoru doslova varují, protože to může přímo ohrozit vaše zdraví a zdraví ostatních v domácnosti.

Radiátor není správné místo na sušení oblečení

Pokud sušíte oblečení na radiátoru, bude se do něj při sušení uvolňovat prach z topení. U náchylných lidí se kvůli tomu mohou objevit alergické reakce. Stejné problémy mohou nastat i u astmatiků, pokud v bytě bude sušit oblečení na radiátoru. Odborníci proto varují, že sušení prádla v uzavřených prostorách může mít negativní dopad na zdraví obyvatel domácnosti. V průběhu času se mohou v oblečení objevit také různé druhy roztočů a způsobit astmatické a alergické příznaky.

obleceni alergie
Zdroj fotografie: Depositphotos

Podobné problémy mohou nastat také s podrážděním očí nebo kůže. V extrémních případech mohou roztoči způsobit také svědění, kašel, bolesti hlavy nebo nevolnost. Pokud tedy na sušení oblečení nespěcháte, je lepší nechat jej uschnout přirozenou cestou. Nejlepší je sušit oblečení v dobře větraných prostorách. Sušení mokrého prádla na radiátoru může v bytě také rozmnožit spory plísní a způsobit, že byt bude dlouhodobě vlhký.

obleceni radiator plisen
Zdroj fotografie: Depositphotos

Podobně jako u sušení vypraného prádla, i mokré prádlo z venku, může způsobit plesnivění stěn okolo radiátorů. Pokud je to tedy možné, vždy zvolte sušení prádla v otevřeném prostoru a přirozenou cestou. Takové sušení zajistí, že oblečení bude svěžejší a bude příjemněji vonět. I když radiátor vysuší vaše oblečení rychle, může tato praktika mít dlouhodobé následky na vaše zdraví a na zdraví všech v domácnosti. 

Sušíte prádlo na radiátoru nebo používáte odvětranou místnost?

Zdroj: The Spruce