K pěstování brambor stačí 1 m² a 1 koupená brambora
adbz.cz » Hobby » K pěstování brambor stačí 1 m² a 1 koupená brambora

K pěstování brambor stačí 1 m² a 1 koupená brambora

Pokud toužíte po vlastní úrodě brambor, ale bojíte se, že na zahradě nemáte dostatek místa, vyzkoušejte tento geniální způsob pěstování, ke kterému vám postačí jen 1 m2.

brambora pestovani sud
Zdroj fotografie: iStock

Nekonečnou úrodu brambor si vychutnáte, pokud se naučíte, jak je správně rozmnožit. Ve skutečnosti k tomu nepotřebujete ani velkou plochu. I na malém kousku si vypěstujete opravdu velkou sklizeň plnou chutných plodů. Pusťte se do zahradničení a sklízejte na vrcholu sezony brambory po kýblech. Potřebujete jen jednu bramboru na 1 m2.

Jak si vypěstovat vlastní brambory

K jejich výsadbě lze použít takzvané sadbové odrůdy nebo libovolný druh, který momentálně máte doma. Nedoporučuje se však používat kousky zakoupené v supermarketech a běžných obchodech. Ty totiž obsahují větší množství pesticidů, a navíc mohou být příliš staré. V důsledku toho by se mohlo stát, že vám nevyklíčí nebo celá úroda bude mizerná.

V záhonu nebo pěstební nádobě

Existuje několik způsobů, jak si zajistit vlastní přísun brambor, které vám při správném skladování mohou vydržet čerstvé a šťavnaté i po několik měsíců. Nejznámější a nejrozšířenější způsob je klasické pěstování v záhonu. K tomuto účelu však lze využít také větší kýbl, pytel na odpadky nebo jinou pěstební nádobu, kterou naplníte úrodným substrátem.

Brambory v košících
Zdroj fotografie: Pixabay

Příprava brambor k výsadbě

Tento postup je velmi jednoduchý a efektivní. Pokud budete dodržovat tato určitá pravidla, výsledek vás zaručeně potěší. Abyste si vypěstovali vlastní brambory, umístěte týden před výsadbou brambory na teplé místo, kde budou moci vyklíčit. Jakmile klíčky dorostou velikosti 0,5 až 1,5 cm, nakrájejte je na kousky tak, aby každý kousek obsahoval alespoň 2 klíčky a nechte další tři dny v teple.

Jak vysadit brambory do pytle

Na dně pytle na odpadky vytvořte drenážní otvory a naplňte z ⅓ úrodným a dobře propustným substrátem. Pytel přesuňte na slunné a teplé místo a přidejte připravené brambory ošetřené vhodným přípravkem proti houbovým chorobám. Zasaďte je tak, aby klíčky rostly nahoru. Jakmile rostliny dorostou do výšky 15 až 20 cm, přidejte další vrstvu zeminy a přidejte do pytle slámu.

S dalším růstem přisypávejte zeminu, až se dostanete k okraji pytle. Pravidelně brambory zalévejte, ale ne příliš, aby nedocházelo k jejich uhnívání. Ve chvíli, kdy listy začnou žloutnout a usychat, přestaňte je zalévat a nechte v zemi ještě další dva týdny. Po této době můžete začít sklízet. Jednoduše rozřežte boční stranu pytle a zralé brambory vyjměte.

Jak na pěstování brambor v nádobách