Zjistěte, jakou péči byste měli v zimě věnovat orchidejím | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » 4 snadné kroky jak rozkvést i orchidej ze supermarketu. Zkušení pěstitelé poradili, co v lednu potřebují

4 snadné kroky jak rozkvést i orchidej ze supermarketu. Zkušení pěstitelé poradili, co v lednu potřebují

Udržte své milované orchideje kvetoucí a svěží i přes chladnou část roku. Aby vaše rostliny prospívaly, je potřeba, abyste jim věnovali odpovídající péči.

pece o orchidej
Zdroj fotografie: iStock

Orchideje se stále drží na pomyslné první příčce v oblíbenosti pokojových rostlin. Je tudíž velmi pravděpodobné, že většina z vás má ve své domácnosti alespoň jeden exemplář. Pokud chcete své orchideje udržet svěží a kvetoucí i přes zimu, je dobré jim věnovat odpovídající péči. Ta obecně není nijak složitá, ovšem je důležité vědět, o který druh orchideje pečujete. Některé totiž vyžadují přes zimu klid, jiné potřebují zachovat stejné podmínky po celý rok.

Každý druh orchideje má trochu jiné nároky

Abyste poskytli svým rostlinám optimální podmínky, je důležité vědět, o který druh se jedná. Některé totiž vyžadují v chladné části roku klid, jiné k tomu, aby prospívaly, potřebují stále stejné podmínky. Orchideje, které přes zimu vyžadují odpočinek při nižší teplotě, jsou například rody Oncidium, Cambria, Cymbidium, Cattleya a Dendrobium. Tyto druhy vyžadují přes zimní období teploty v rozmezí 16-18 °C, proto je vhodné je na pár měsíců přemístit do chladnější části vašeho bytu.

zena pecujici o orchidej

Orchideje, které se řadí mezi epifyty (čili rostliny, jež žijí na jiné rostlině, avšak vyživují se samostatně), zastupují rody Phalaenopsis, Vanda a Ascocenda. Ty, společně ještě s orchidejemi rodu Dendrobium, můžete mít celoročně umístěné na okenním parapetu, přičemž optimální teplotou je pro ně 20 °C s minimálními výkyvy mezi dnem a nocí. Ovšem pro to, aby prosperovaly, je potřeba je denně rosit, popřípadě je pěstovat v místnosti s vysokou vzdušnou vlhkostí.

Péče o orchideje, které potřebují stálé podmínky

Epifyticky žijící orchideje vyžadují po celý rok téměř neměnné podmínky. Abyste jim i přes zimu zajistili určitý komfort, je dobré zaměřit se na splnění pěti základních bodů. První z nich souvisí s nástupem topné sezóny, a sice své orchideje byste měli chránit před horkým vzduchem. Pokud je tedy máte umístěné nad topením, zvažte, zdali je na parapetu o kousek neposunout. Druhý bod, který byste měli respektovat, je minimalizace průvanu v místnosti, kde orchideje pěstujete (na průvan reagují opadáváním poupat).

orchidej kvety
Zdroj fotografie: Pixabay

Třetí bod vás vyzývá k zajištění dostatku světla. Vzhledem ke kratším dnům a delším nocím nemusí být současné umístění vašich orchidejí dostačující. V případě, že je pěstujete v místnosti, kde je většinu dne šero, měli byste je přemístit. Začtvrté byste měli průběžně kontrolovat dostatečnou vlhkost vzduchu v okolí vaší orchideje (máte-li zapnuté topení, pravděpodobně ji budete muset častěji rosit). Pátý bod vás vyzývá ke pravidelné kontrole kořenů orchidejí – pokud rostlina trpí nedostatkem vláhy, nejrychleji to poznáte právě na nich.

Jak se staráte o orchideje, které máte doma?

Zdroj: JustAddIceOrchids