Revitalizační postřik oživí i orchideje na pokraji smrti. Vyvinou nové kořeny a začnou bohatě kvést

Orchideje byly dříve vnímány jako velmi exotické rostliny, a i když jsou nyní běžné, stále fascinují řadu lidí. Zjistěte, jak jim vdechnout druhý život, když se jim tak úplně nedaří.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Pexels
i Zdroj fotografie: Unsplash
i Zdroj fotografie: Freepik
i Zdroj fotografie: Pixabay
i Zdroj fotografie: Pixabay
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
Další 4 fotografie
Další 4 fotografie
                   

Nádherně kvetoucí orchideje najdete při odpolední procházce vaší ulicí v nejednom okně. Některé rostliny jsou na první pohled opravdu „výstavní“, jiné mohou vypadat, jako by dožívaly. Možná vás zajímá, co za tím stojí a možná jen soucitně kývete hlavou a myslíte si, že vypadají stejně jako ty vaše. Dobrou zprávou je, že jim můžete pomoci. Doma si můžete namíchat revitalizační roztok, který jim dodá potřebné živiny a podpoří jejich zdravý růst a následné kvetení.

Základem je respektování životních nároků orchidejí

Když si domů přinesete z obchodu krásně kvetoucí orchidej, jistě ihned hledáte místo, kam ji umístíte. Možná se s ní chcete pochlubit a položíte ji na okenní parapet. V takovém případě jste se dopustili hned první chyby. Orchidej totiž v přírodě (nejčastěji v tropických deštných lesích) roste jako epifyt na kmenech stromů, tedy je zvyklá na polostín. Jejím umístěním na slunné místo jí vystavujete nevhodným podmínkám a rostlina neprospívá.

Ve své domácnosti byste jí tedy měli najít takové místo, kde je světlo, ale nezasahují tam přímé sluneční paprsky. Orchideje rovněž hynou, pokud je přeléváte. Svými kořeny totiž přijímají nejen vodu a živiny, ale také jejich prostřednictvím dýchají. V případě, že je orchidej často zalévána, kořeny jsou trvale ponořené ve vodě a rostlina nemůže dýchat, proto později hyne. Rostliny budou rovněž špatně prosperovat ve vyžilé a zhutnělé půdě.

Oživte své orchideje revitalizačním roztokem

Pokud se vám nedaří udržet orchidej nádhernou a kvetoucí, naopak vám rostlina vadne, žloutne či se jí svrašťují listy, nezoufejte. Orchideje mají úžasné regenerační schopnosti. Proto i v případě, kdy se vám zdá, že je rostlina zralá tak vyhození do popelnice, není tomu tak. Stačí ji správně ošetřit a bude prospívat jako dříve. Nejprve zkontrolujte její kořenový systém a odstraňte všechny shnilé a odumřelé kořeny. Následně ji přesaďte do nového substrátu pro orchideje.

Máte-li orchidej ošetřenou a přesazenou (vzhledem k vegetační sezóně jsou pro přesazování nejvhodnější září a březen), přichází na řadu druhá fáze – revitalizující postřiky. Ty si snadno vyrobíte doma smícháním vody s vitamíny a minerály. Nejvhodnější jsou tyto čtyři – kyselina nikotinová – známá také jako niacin či vitamín B3. Hraje klíčovou roli v energetickém metabolismu buněk. Rozpusťte jednu tabletu v litru vody a orchidej roztokem postříkejte či střídmě zalijte.

Dalšími jsou kyselina boritá (účinně bojuje proti plísním a hmyzu, rovněž je skvělým hnojivem) a kyselina jantarová (je vynikajícím stimulátorem růstu rostlin). Připravte si roztok smícháním 2 gramů kyseliny jantarové s litrem vody, nebo 0,25 gramu kyseliny borité rovněž s litrem vody. Posledním vitamínem je vitamín C čili kyselina askorbová (je antioxidantem rostlin a podporuje fotosyntézu). Jednu tabletu smíchejte s litrem vody a roztokem orchidej buď zalévejte, nebo postříkejte.

Pěstujete-li doma orchideje, jak vypadají?

Zdroj: iDnes, Myflowers

Galerie

Další 4 fotografie
Další 4 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články