Dáte-li na svoji zahradu misku s vodou, pomůžete tím chránit naši přírodu
adbz.cz » Hobby » Proto byste měli nyní v červenci na zahradu umístit misku s vodou. Zachráníte tím desítky životů

Proto byste měli nyní v červenci na zahradu umístit misku s vodou. Zachráníte tím desítky životů

Vlny veder a sucho se nepodepisují jen na lidech. Zvířata také trpí nedostatkem vody, proto jim pomozte a dejte na zahradu misku s čistou vodou.

voda zahraad
Zdroj fotografie: Pxfuel

Nejspíše si to ani neuvědomujete, ale vlny veder zasahují zvířata daleko dramatičtěji než nás. Pokud přijdou o zdroj vody, prakticky nemají šanci přežít. Děje se tak zejména ve městech, kde kvůli tzv. městskému tepelnému ostrovu dosahuje teplota v intravilánu až o několik stupňů více než na periferii. Na občany se snaží apelovat i Český svaz ochránců přírody, který prosí, aby lidé dávali na trávníky do stinných míst misky s vodou.

Misku dávejte vždy na stejné místo

Poslední roky nás každé léto provází dlouhotrvající sucho, které jen prohlubuje problémy s nedostatkem vody, s nimiž se naše republika již nějaký čas potýká. Ačkoliv se dala do pohybu různá řešení a opatření proti suchu, v současné chvíli nejsou tyto snahy dostačující. Stále více organizací proto prosí občany, aby pomohli volně žijícím zvířatům – a to jak ve městě, tak na vesnici.

sucho
Zdroj fotografie: Unsplash
Dlouhotrvající sucho je celosvětový problém, který se v posledních letech značně projevuje i v České republice

Pomoc není nikterak časově nebo finančně náročná. Stačí vybrat středně velkou misku, napustit ji vodou a položit do stínu buď na zahradu, nebo k veřejné zeleni ve městě. Pokud se rozhodnete pomáhat, myslete na to, že je nutné ji dávat na stále stejné místo a vodu doplňovat. Zvířata si na zdroj vody postupně navyknou a začnou k misce chodit jako k napajedlu. Kdyby náhle zmizela, mohlo by to pro ně představovat problém. Také byste ji měli pravidelně čistit (asi jednou týdně).

Trochou vody zachráníte spousty životů

Pokud byste měli pocit, že to nemá smysl, připomeňte si rok 2019. Tenkrát v ČR kvůli katastrofálnímu suchu uhynula řada žab, mloků (vyschly potoky) nebo kosů. Je pravda, že ve městech nebo na zahradách běžně mloci nebývají, ovšem různé druhy zpěvných ptáků, ježky nebo veverky zde najít můžete. Každé ze zvířat uvítá možnost se trochu osvěžit a napít se. Navíc, podle odborníků, zvířata využívají misky s vodou raději. Nepředstavují pro ně totiž riziko utopení jako bazény, sudy na dešťovou vodu či jezírka.

jezek
Zdroj fotografie: Pxhere
Mnoho ježků se vydává hledat zdroj vody a končí sražení na silnici

Pokud nemáte zahradu nebo možnost umístit misku s vodou v parku či před domem, můžete ji položit na parapet. Voda tak bude dostupná alespoň pro ptáky, kteří nebudou muset létat dlouhé kilometry, aby nějakou našli. Nedostatek vody je problémem zejména v období, kdy se rodí mláďata, která ji potřebují pro své přežití akutněji než dospělci. Každá kapka dostupné vody se tak v těchto vedrech počítá.

Zdroj: Home & Garden